Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Občané rozhodli o vstupu do Evropské unie

BRNO – Občané v referendu rozhodli o vstupu České republiky do Evropské unie. Hlasovací lístky vhodilo do uren přes 55 procent občanů. Pro vstup se z nich vyslovilo více než 77 procent. Vzhledem k poměrně jednoznačné podpoře není relativně nízká účast překvapivá.

Ještě nižší než průměrná byla u referenda účast romských voličů. Romským předákům se nezdařilo přesvědčit většinu Romů, aby do volebních místností přišli. Svědčí o tom účast tam, kde je výrazné zastoupení romského obyvatelstva. Například v Brně se ve většině obvodů s velkým množstvím Romů přišlo vyslovit k otázce, zda vstoupit do unie, kolem 30 procent voličů. Obdobné to bylo i v dalších městech. Primát zřejmě drží mostecké sídliště Chánov. Tam z 889 oprávněných voličů odevzdalo platné hlasovací lístky jen 135, tedy 16 procent. Zato se však jednoznačně vyslovili pro vstup. Ano jich zaškrtlo 132, tedy 97,8 procenta.
Podle průzkumu se pro vstup vyslovovali příznivci všech politických stran. Tradičně nejvyšší podpora byla u přívrženců Unie svobody – Demokratické unie a Občanské demokratické strany. U ODS se tak tradičně rozchází přání jejích voličů a části stranických špiček. Někteří členové, jako např. Ivan Langer, veřejně vyhlásili, že budou hlasovat proti vstupu. Velmi rezervovaně se vyslovoval i bývalý předseda ODS a prezident republiky Václav Klaus. Z parlamentních stran pouze komunisté vyzvali, aby jejich příznivci hlasovali proti. Doba jednotného názoru však zřejmě skončila také u komunistů. Mnoho jejich příznivců podle volebních průzkumů vstup do EU podpořilo.
Výsledky referenda přivítali zejména představitelé vládní koalice, kteří se zúčastnili i koncertu Ano Evropě, který se konal v Praze. „Jsem hrdý, že jsem premiérem republiky, která má tak angažované občany, že se tak jasně vyslovili pro Unii,“ prohlásil premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla. Za vítězství vlády označili výsledky také jeho koaliční partneři – předseda KDUČSL a ministr zahraničí Cyril Svoboda a místopředseda vlády Petr Mareš (USDEU). Naopak prezident Klaus zůstal zdrženlivý a prohlásil, že budoucnost ukáže, zda budou splněna očekávání těch, kdo řekli v referendu ano, či se naplní obavy těch, kdo byli proti.

Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál