Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  KHAMORO 2003

Když jsme vyjížděli za Sluncem (festival Khamoro 2003) do Prahy, sluníčko už hřálo. Cesta rychle ubíhala a sváteční nálada narůstala. Těšili jsme se do pražského klubu Roxy na vystoupení romských folklorních hudebních souborů.

Festival pro nás však začal už po ujetí asi stovky kilometrů, v motorestu Melikana. Tam jsme viděli ve stínu pod stromy spát lidi, kteří zdálky vypadali jako trampové. Když jsme však přijeli blíž, poznali jsme, že jsou to Romové. Někteří leželi na zemi, jiní opravovali auta a kolem pobíhali jejich psi. Říkali jsme si: „Koukejte, Romové kočují pořád. Sice ne už s koňmi a povozy, ale s auty.“ Z otevřených kufrů aut vyčnívaly kytary a housle. „Hele, jsou to určitě muzikanti, jdeme k nim.“ Bez zábran jsme přistoupili a pro jistotu jsme se ještě zeptali: „San Roma (Jste Romové)?“ Odpověď zněla: „Hat (Ano).“ Ptali jsme se dál: „Khatar san (Odkud jste)?“ „Pal e Slovaňiko, Kapušanendar (z východního Slovenska, z Kapušan).“ Podle dialektu jsme poznali, že jsou z oblasti slovenskomaďarských hranic. Dozvěděli jsme se, že jedou hrát do světa, vydělat si peníze. Požádali jsme je, aby nám zahráli, že už ve světě vlastně jsou, hranice už přece přejeli. Ochotně vytáhli nástroje, vzbudili spící muzikanty, a tak pro nás festival Khamoro začal už u tohoto motorestu. I my jsme měli kytaru v kufru, proto jsme neváhali a přidali se. Muzika nás spojila a jako správným Romům nám scházel už jen praskající oheň – spokojili jsme se jen s ohněm v srdci. Zpívali jsme, hráli, kolemjedoucí se zastavovali, poslouchali, natáčeli nás a tleskali. Hráli jsme romské písně, čardáše a halgata.
Čas nás však tlačil a my jsme museli jet dál. Romové nám ještě mávali a volali na nás: „Amen pes rakhas všadci pro svetos, Rom Romes prindžarel (My Romové se najdeme všude ve světě, Rom Roma prostě pozná).“ A měli pravdu. Přijali nás velmi srdečně a svou otevřeností a upřímností nám zpříjemnili celý den. Doufali jsme, že se s takovými Romy setkáme i na Khamoru v Praze, což se také stalo.

Přílohu pro vás připravili:
Gejza Horváth, Jana Kabeláčová a Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál