Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Nečas si nepřeje, aby k nám chodili Romové

Podle neoficiálních informací přišlo do naší země od loňského června asi 20 000 slovenských Romů. Při svém setkání 23. května o tom hovořil český premiér Vladimír Špidla se svým slovenským kolegou Mikulášem Dzurindou. Shodli se, že se nejedná o klíčový problém, nicméně že se situací budou zabývat dvě pracovní skupiny, jejichž úkolem bude najít řešení.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) se k odhadům o počtu slovenských Romů pobývajících v ČR vyjadřuje zdrženlivě, a naopak uvádí konkrétní čísla slovenských žadatelů o azyl v ČR. Podle jeho informací jich bylo letos 500. Petr Nečas, místopředseda ODS, však dramaticky poukazuje na vážnost situace. V nedávném diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie varoval, že Romové přicházející ze Slovenska tady mohou vyvolat politické problémy. „Situace je krizová a je zapotřebí ji co nejdříve řešit … slovenští Romové u nás nejsou vítáni a my si nepřejeme, aby k nám chodili,“ řekl. Jejich příchod je dáván do souvislosti se zpřísněním vyplácení sociálních dávek na Slovensku, které jsou pro drtivou většinu Romů jediným zdrojem obživy. A tak vznikají obavy, že tady mohou ohrozit náš sociální systém. „Pokud by tento exodus doznal určitých masových rozměrů, to znamená, že by se jednalo ročně o desetitisíce, možná statisíce lidí, tak by to samozřejmě dopad na náš sociální systém mělo,“ řekl Nečas.
Senátor a místopředseda USDEU Jan Hadraba v TV Prima uvedl, že se nyní pracuje na tom, aby se zjistilo, kolik slovenských Romů přišlo mimo azylový systém. Podle něj ohrožení sociálního systému nehrozí, protože vyplácení dávek žadatelům o azyl je možné pouze po dobu azylového řízení. Výrok místopředsedy ODS Nečase na adresu Romů odmítl.
Klára Orgovánová, zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti Romů, uvádí více důvodů, proč odcházejí: „Odchod Romů do Česka je odrazem několika skutečností, i možností zůstat u příbuzných, ale v prvé řadě jde o zhoršující se sociální situaci (Romů) na Slovensku.“ Naproti tomu slovenský liberální politolog Petr Šuce prohlásil: „Je zapotřebí držet Romy mimo centrum. Hezké město s Romy neexistuje, protože oni všechno hezké ničí. Není možné je začlenit do slovenské společnosti. Jediná možnost je násilím je vytěsnit z města.“
Ladislav Bílý, výkonný tajemník Grémia romských regionálních představitelů, k vyjádření Petra Nečase říká: „Výroky pana Nečase jsou zřejmě odrazem skutečnosti, že po odchodu Václava Klause ztrácí ODS ve své politice realistický postoj k záležitostem občanské společnosti. Jak je možné, že si pan Nečas dovoluje mluvit i za mne takovým nehorázným způsobem?“

Ondřej Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál