Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Na Bambiriádě vystoupil také taneční soubor Čercheňa

BRNO – Dva dny plné atrakcí i kultury prožily brněnské děti v parku Lužánky. Podobně jako v jiných městech i tady se o víkendu 23.24. května konala Bambiriáda, což je veletrh dětských organizací, které se chlubí tím, co dělají.

Mezi mnoha dalšími organizacemi nechyběly ani romské. Většinou se představily tancem. V sobotu odpoledne sklízeli úspěch tanečníci a tanečnice souboru Čercheňa, který působí pod Romským střediskem DROM. Vpodvečer zatančily děti z klubu Pavlač – soubor Merci. Mladí tanečníci a tanečnice jako vždy vzbuzovali v divácích nadšení. Na druhý den převzalo pomyslnou štafetu Společenství Romů na Moravě. Se svým představením vystoupily děti z divadelního kroužku, zatančili dívky a chlapci z tanečního souboru a zahráli kluci ze Zkušebny.
Pozornost nevzbudili jen tanečníci. Zejména malé děti se zaujetím kreslily křídami po chodníku, i když se občas projevily předsudky, které mají už malé děti. Zaslechl jsem, jak jeden ani ne desetiletý kluk řekl své mladší sestřičce, která si také chtěla kreslit: „Tady nebudeš, jsou tady Cikáni a ještě by ti něco ukradli.“ Ale to bylo spíše výjimečné.
Přísloví říká, že láska prochází žaludkem. To se projevilo i při Bambiriádě. Na pampušky – smažené koblihy, stáli frontu lidé bez jakýchkoliv předsudků a téměř každý si od Olgy Tomášové, která je připravovala, bral recept. A nikomu nevadilo, že ho obsluhuje Romka.

Roman Růžička
Foto: autor

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál