Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Náchodský hospodský musí zaplatit

Hradec Králové (ror) – Náchodský hostinský Karel Svoboda se bude muset písemně omluvit čtyřem Romům, které personál jeho restaurace Sport odmítl loni v únoru obsloužit. Navíc je povinen každému z nich zaplatit 20 tisíc korun jako nemajetkovou újmu za znevážení důstojnosti a náklady na soudní řízení.

Soudci královéhradeckého Krajského soudu se tak přiklonili na stranu Romů, kteří hostinského žalovali pro rasovou diskriminaci a na ochranu osobnosti. Rozsudek není pravomocný, protože Svoboda se proti němu může odvolat k vrchnímu soudu. Žalobci po celou dobu líčení tvrdili, že personál restaurace je odmítl obsloužit kvůli jejich etnické příslušnosti. Jejich právní zástupce David Strupek již dříve řekl, že v tomto případě šlo o zjevnou rasovou diskriminaci, i když etnická příslušnost nebyla výslovně uvedena jako důvod neobsloužení.
Akce, která vedla k soudu, nebyla náhodná. Návštěvu restaurace zorganizovala bývalá náchodská okresní romská poradkyně, která tak chtěla ověřit stížnosti Romů na restauraci Sport.
Žalující straně napomohl také dostatek svědků, neboť krátce po Romech přišli do podniku lidi z Poradny občanství, občanská a lidská práva, a ti byli obslouženi. Na druhé straně výpovědi zaměstnanců podniku byly navzájem v rozporu.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál