Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Obžalovaný Rom vyhrožoval soudci přelámáním nohou

KROMĚŘÍŽ – Přelámáním nohou po propuštění z věznice vyhrožoval 13. září u kroměřížského okresního soudu předsedovi senátu Petru Marákovi obžalovaný Ladislav Lakatoš. Podobně hrubě častoval i ostatní účastníky soudního líčení. Přítomnou novinářku dokonce zasáhl plastovou lahví plnou vody, kterou mu přinesl jeho obhájce. Nezabránila mu v tom ani tříčlenná justiční stráž. Informovala o tom ČTK.

Jedenapadesátiletý Lakatoš je obžalován z více trestných činů násilného charakteru. Protestoval proti přítomnosti kamer, fotografů a novinářů u soudu a požadoval naprosté vyloučení veřejnosti, což soudce zamítl. Obžalovaný tvrdí, že je veřejnost zpracovávána tak, aby měla strach, že může od prezidenta dostat milost.
Soud projednává asi 16 skutků, kterých se měl Lakatoš dopustit. „K nejzávažnějším patří útok na státní orgány, pokus ublížení na zdraví, vydírání a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci,“ řekla státní zástupkyně Tamara Čechová. Dodala, že mu hrozí až osm let vězení. Lakatoše zadržela v červnu se třemi společníky kroměřížská policie. Zadržení se vydávali za majitele fiktivních firem a zájemcům mj. nabízeli zprostředkování koupě automobilu ze zahraničí. Několik postižených údajně připravili o zhruba 450 tisíc korun.
Soud se zabýval rovněž útoky obžalovaného na členy rychlé záchranné služby. „Pan Lakatoš je skutečně velice vážně nemocen, ale lékaři, které volá tak třistakrát za rok, se k němu domů bojí jezdit. Vyhrožuje jim a sám si chce ordinovat léky, především opiáty a analgetika,“ vypověděl jeden z nich. Další uvedl, že poté, co ho Lakatoš udeřil do tváře, byl dva týdny v pracovní neschopnosti.
Lakatošovo jednání u soudu podle účastníků řízení překročilo všechny hranice únosnosti a ovlivní další vývoj případu. „Vzhledem k tomu, jakým způsobem se choval vůči mé osobě a vůči těm, kteří v jednací síni seděli, tak nepřichází v úvahu nic jiného, než vyloučení mé osoby z případu. Vyslechl jsem si nejen urážky, ale dokonce i výhrůžky. Za takových okolností musí dojít k podání trestního oznámení. Jinak reagovat nemohu, protože takto se nikdo nemůže chovat, ať už je to Rom, nebo osoba české národnosti,“ neskrýval své rozhořčení předseda senátu.
Z dalšího líčení se omluvili všichni znalci, takže se neuskutečnilo a vzhledem k okolnostem muselo být odročeno na neurčito. „Věc bude řešit jiný senát s nově jmenovaným předsedou. Zřejmě požádáme i o delegování případu jinam, ale v tom už nám dvakrát nebylo vyhověno, takže případ asi převezme některý z mých kroměřížských kolegů,“ dodal předseda senátu Marák.
(red.)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál