Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Romské internetové rádio

Ivan Veselý (37 let) je zakladatelem Sdružení Dženo a také zakladatelem romského internetového rádia. Když jsem se ho zeptal, kdo přišel s myšlenkou založit romské internetové rádio, velice hrdě odpověděl: „Já, já jsem to vymyslel, nikdo jiný.“ A mně se to moc líbilo. Jeho způsob vyjadřování je impulzivní, hrdý, pyšný, ale upřímný. Při rozhovoru o rádiu jsem se hodně nasmál a on také. Člověk by si myslel, že jen tak kecá, ale když ho posloucháte pozorně a hlavně mu rozumíte, zjistíte, že to, co říká myslí vážně, má to hlavu a patu.

V jakém je stádiu romské internetové rádio?
Momentálně zpracováváme veškeré tištěné informace z českých médií o Romech od roku 1993. Na základě této analýzy dokončujeme strategii jeho vysílání.

Co si od tohoto projektu slibuješ?
Chci přispět a posílit romské veřejné mínění, věřím, že si Romové na rádio zvyknou a na jeho vysílání se budou těšit. Pilotní vysílání zaměřujeme na ČR, Slovensko, Budapešť a v průběhu dvou let budeme zakládat redakce ve všech členských zemích Mezinárodní romské unie. Věřím, že o rádio bude zájem mezi Romy i Čechy. Předběžná analýza našich webových stránek Dženo je toho důkazem. Naše internetové stránky jsou vyhledávaným zdrojem informací a dovolil bych si říct, že jsme nejsledovanějším romským serverem ve střední a východní Evropě.

Proč chcete vysílat internetem a ne standardně „vzduchem“?
Internetové rádio je v současné době pro nás nejlevnější variantou a zároveň přípravou k výchově profesionálů a k získání zkušeností s rádiem. Troufám si říct, že po třech letech jsme schopni vysílat standardně.

Může se stát, že romské vysílání se bude snažit někdo přerušovat?
Nemám z toho obavu. K tomu nám poslouží speciální programy.

Jaké bude programové schéma rádia?
Základem budou zprávy, komentáře, diskusní pořady, romská muzika. Víc už k tomu neřeknu.

Myslíš, že je nedostačující romské vysílání v Českém rozhlase?
Romové dostali prostor v Českém rozhlase a Česká republika si tak splnila svoji povinnost ze zákona a víc už nemůžeme chtít. Pro Romy je to v současné době však nedostačující.

Za jak dlouho budete vysílat?
Už brzy, s vysíláním začínáme koncem října.
Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál