Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Důvodem k odvolání starosty byl i postoj k Romům

Mimoň – Střet mezi starostou Mimoně Pavlem Ráčkem a jeho zástupcem Lubomírem Majlišem vyhrál místostarosta: 5. září se mu podařilo prosadit odvolání starosty z funkce. Jedním z důvodů byl i vztah k Romům. Zatímco Ráček s Romy vycházel a tři Romové jsou i na mimoňské kandidátce sociální demokracie v nadcházejících volbách, Majliš se rozhodl uplatňovat vůči Romům tvrdý postup.

Ještě před odvoláním starosty během jeho dovolené Majliš prosadil v městské radě vystěhování tří rodin s devíti dětmi z domu na Pražské ulici bez náhrady. „Když jsem se vrátil a zjistil, co schválili, rozhodnutí rady jsem pozastavil,“ uvedl Ráček. Bývalý starosta prohlašuje, že povzbuzení Romů, aby se starali o veřejné záležitosti, je cesta, která může napomoci zlepšení vztahů mezi Romy a většinovou populací. To také označil za hlavní důvod zařazení tří romských občanů na kandidátku ČSSD, kterou vede.
Oproti tomu Majliš se svým postojem vůči Romům netají a hodlá jej využívat i ve volební kampani. Nahrává mu i skutečnost, že do Mimoně se nedávno přistěhovalo několik rodin z Mladé Boleslavi, která ve spolupráci s podnikatelem Tiborem Potorem vystěhovává Romy z města. Jedna z rodin však způsobuje problémy, což vede k protiromským náladám. „Chceme v našem volebním programu navrhnout, že se otázkou nepřizpůsobivých komunit, kterých je na město již dost, hodláme v příštím volebním období opravdu vážně zabývat,“ vysvětluje Majliš.
Spory o vztah města k Romům však nebyly hlavním důvodem starostova odvolání. Oficiálně to bylo porušování jednacího řádu a zákona o obcích. S tímto odůvodněním však Ráček nesouhlasí: „Skutečný důvod samozřejmě znám. Spočívá v tom, že stojím v cestě realizaci plánu Centrum Husovka, což je proluka, kde oponenti hodlají postavit sportovní halu a luxusní byty. To mně přijde scestné. Město by se muselo zadlužit na desítky milionů korun, navíc by muselo platit ztráty z nepronajatých prostor, ale zastupitelům je to jedno.“ Ráček připouští, že k odvolání přispěly i jeho poměrně dobré vztahy s Romy. „Ti, co mě odvolali, nenašli ani odvahu říci, proč mě odvolávají, jen zastupitel Karel Schicketanz, který přišel na zastupitelstvo, mi do očí řekl konkrétní důvod, proč mě přišel odvolat. Nelíbily se mu mé kontakty s romskou komunitou v Mimoni,“ poznamenal odvolaný starosta.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál