Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Krajková nechce Romy

Krajková – Středisko pro romské rodiny plánuje v Krajkové na Sokolovsku zřídit Společenství (Jan 10). Komunitní centrum pro několik rodin z Chodova by mělo sídlo v budově fary, počítá se rovněž s pracovními příležitostmi. Obyvatelé obce se však postavili proti a nesouhlas vyjádřili v petici, organizované obecním úřadem. Během tří dnů ji podepsala naprostá většina místních. O vzniku petice rozhodlo zastupitelstvo obce, které zároveň pověřilo starostu Bohumíra Zajíčka, aby vyjednával s plzeňským římskokatolickým biskupstvím zrušení pronájmu nevyužívané fary Společenství (Jan 10) a budovu pronajalo obci.

Postup obce vzbudil kritiku mimo jiné romského předáka Ladislava Bílého z Karlových Varů. Ten označil postup obecního zastupitelstva za vytváření rasové nesnášenlivosti. Lidé, kteří středisko chtějí zřídit, se vyjadřují o poznání smířlivěji. „Nechceme konflikt vyostřovat. Celá krize vznikla z nepochopení našeho záměru. Bylo by dobré vše si znovu vysvětlit,“ řekla Jana Vodičková ze Společenství (Jan 10).
Přestože lidé v Krajkové prokázali ve svém odporu vůči příchodu Romů jednotu, zřejmě neuspějí. Společenství od svého plánu odstoupit nehodlá. Podporu má i u plzeňského biskupství. „Církev si cení práce, kterou lidé ze Společenství (Jan 10) dělají pro mládež a lidi pohybující se často na okraji společnosti. Církev proto zatím nemá v úmyslu farní budovu v Krajkové prodávat či pronajímat jiným subjektům,“ zareagoval mluvčí plzeňského biskupství Jiří Nývlt na krajkovskou petici.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál