Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romové dělají problémy

Romové dělají problémy a zneužívají záplav – takový pocit mohl člověk získat snad ze všech českých médií. Pozornost se tentokrát opět zaměřila na Romy z ústecké Matiční ulice. Vzhledem k povodním byli totiž Romové evakuováni na vysokoškolské koleje a podle údajů tisku člověk mohl získat pocit, že i při evakuaci byl uplatněn segregační princip Romové zvlášť a Češi zvlášť. V rozličných článcích si čtenář mohl přečíst, jaké konflikty Romové způsobovali. Náměstek ústeckého primátora Tomáš Jelínek dokonce obvinil místní evakuované Romy, že zneužívají humanitární pomoc ve svůj prospěch a označil je za sarančata. Objevila se tvrzení, že Romové devastovali zařízení kolejí, což však vedení ústeckých kolejí popřelo.

Problémy zřejmě byly takového rázu, že se k nim muselo vyjádřit i město a tamní univerzita, které koleje patří. „Došlo k incidentům mezi evakuovanými a zaměstnanci kolejí,“ píše se v prohlášení.
Podívejme se však na takové incidenty blíže. Podle prohlášení bylo na kolejích oficiálně ubytováno 395 lidí, převážně z Matiční ulice a okolí. Tento počet se později zvýšil na 730 osob. Při tak vysokém počtu osob by v poněkud vypjaté situaci záplav bylo divné, kdyby k nějakým konfliktům a sporům nedošlo. Jenže ubytovaní byli Romové a to se hned posuzuje jinak. Vždyť to znáte i vůči jiným národnostem. Pokud se například chová arogantně Čech, téměř každý si pomyslí něco o arogantním blbci. Pokud se však chová arogantně Němec, velká část Čechů to už vnímá jinak – je to projev německého zupáctví.
Obdobně funguje i český vztah k Romům. Pokud dojde ke konfliktu s Čechem, mávne se nad tím většinou rukou a nestojí za to o tom psát. Pokud však dojde ke konfliktu s konkrétním Romem, tak už je to něco jiného – je to důkaz romské nepřizpůsobivosti a kdoví čeho dalšího. A vztahuje se to na všechny Romy. Podobně jako na kolejích v Ústí nad Labem. Otázka, kolik z těch 730 lidí vešlo do konfliktu se zaměstnanci kolejí už nikoho nezajímá. Stačí několik jednotlivců, kteří vstoupí do nějakého konfliktu, a už se v tom „vezou“ všichni.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál