Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Jak to vidí Stanislavs

Stanislavs Lei Gombele (35 let) pochází z rovníkové Afriky, z bývalého francouzského Konga. Do České republiky přijel studovat medicínu. Zamiloval se, oženil a nedostudoval. Nyní je Stanilavs hráčem romského fotbalového mužstva AC Roma.

Co děláš v romském fotbalovém mužstvu?
Miluji fotbal a jsem rád, že hraji právě za Romy, protože je chci poznat. Je to nejlepší sport, který spojuje všechny národy. Poprvé jsem byl na takovém turnaji, kde byli samí Romové. Jsou temperamentní a přátelští. Kdo u nich má strach, trpí komplexem.

Když porovnáš svou komunitu s romskou, co máme společného?
Temperament.

Co si myslíš o problému soužití mezi Čechy a Romy?
Je to historický problém a je velice složitý.

Jaké postavení mají podle tebe Romové v naší republice?
Za třináct let jsem poznal, že nejdřív jsou Češi a pak Romové. Je to špatné, protože Romové jsou přece Češi. Můj synovec přijel do ČR na návštěvu a zamiloval se do Romky. Rozdíly nedělá a je mu jedno, kdo je kdo.

Jak vidíš český národ?
Je uzavřený, koho Češi neznají, tomu se jen tak neotevřou. Je tu i rasismus, o kterém jsem se několikrát přesvědčil. Například můj kamarád, Rom, šel za mnou do Tipsportu, kde jsem si právě chtěl vsadit a ochranka ho nechtěla pustit – protože je Rom. Mně moc vadí, že tady jsou tyto projevy rasismu. A vadí mi i to, jak televize sleduje Romy, kteří chtějí někam cestovat nebo emigrovat. Češi cestují všude i emigrují, ale nikdy u toho televize není. U nás žijí různé národnosti a pokud chtějí cestovat nebo emigrovat, tak to televizi ani cestovní kancelář nemá co zajímat. A také se nestarají o to, jestli je to Rom, Arab nebo černoch.

Setkal ses tady s diskriminací?
Ano, stává se, že mě lidé provokují na ulici. Uráží mě, když televizní moderátor komentuje sportovní utkání a řekne: hráč černé pleti. Přece mám jméno, s tímto se ve Francii, Anglii či Německu nesetkáte.

Co bys dělal, kdyby napadli tvé dítě jen proto, že je černé?
Zlobil bych se, i kdyby to nebylo mé dítě. Vadí mně také, když silnější napadne slabšího. Když někdo dělá výtržnosti, má být potrestán podle zákona.

Chceš se vrátit domů?
Žít se dá všude. Teď žijeme tady na Moravě a když se s manželkou domluvíme, tak třeba někam odcestujeme.
Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál