Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Vláda uvažuje o změně sociálních dávek

PRAHA – Vláda ČR připravuje změny v systému vyplácení sociálních dávek. Vede ji k tomu strmý nárůst počtu romských žadatelů o azyl v západní Evropě. Ve vysílání Českého rozhlasu to 30. srpna uvedl premiér Vladimír Špidla.

„Naše snaha směřuje k tomu podvázat tuto migraci,“ prohlásil Špidla. Migrace Romů má podle něj několik komplikovaných kořenů a „jeden z nich je zřejmě v systému vyplácení sociálních dávek“. Jak konkrétně budou změny ve vyplácení dávek vypadat, však Špidla neuvedl.
O nárůstu migrace svědčí i údaje o počtu žadatelů o azyl ve Velké Británii za první pololetí. Od dubna do června žádalo o azyl sedmkrát více občanů ČR než v prvním čtvrtletí. Převážnou část žadatelů představují Romové. S žádostmi většinou neuspějí a po návratu do vlasti pobírají sociální dávky i za dobu, po kterou byli pryč.
Jednou z hlavních příčin odchodu Romů z ČR je skutečnost, že nemohou získat práci. Azyl přitom nehledají jen ve Velké Británii, ale stále častěji odcházejí také do Irska, Kanady, Norska, Francie, Švédska, Nizozemí či Belgie.
Oproti ostatním zemím se zatím jeví jako odlišný přístup Irska k žadatelům o azyl. Podle Rady pro záležitosti romské komunity udělila tato země politický azyl přibližně 24 českým Romům. „Je to naprosto neobvyklé v rámci našeho postavení v Evropě,“ sdělil tajemník rady Roman Krištof.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál