Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Na Cejl se vrátí pouze čtyři rodiny

BRNO – Projekt komunitního bydlení v Brně, který zahrnuje dva domy na Bratislavské ulici a na Cejlu, se setkal s částečným neúspěchem. Zatímco na Bratislavské romští nájemníci zůstali a oprava tam probíhala za provozu, na Cejl se zřejmě vrátí jen čtyři rodiny, které tady bydlely už před rekonstrukcí.

Podle starosty městské části Brno-střed Josefa Kameníčka je příčinou to, že většina z obyvatel nedodržela smlouvu, která umožňovala, aby se na projektu komunitního bydlení podíleli. „Podmínky smlouvy plnily pouze čtyři ze čtyřiceti až padesáti rodin, které tady bydlely před rekonstrukcí,“ prohlásil. Jednou z podmínek bylo i řádné placení nájemného po dobu rekonstrukce domu, která trvala asi rok, a splácení dluhu na nájemném. Starosta uvedl, že někteří bývalí obyvatelé se domnívají, že pokud zaplatí dluh na nájemném, který jim během roku narostl, najednou, budou mít nárok na legalizaci nájemní smlouvy. Takový postup však starosta odmítá: „Dávali bychom tím najevo svoji slabost a poškozovali bychom především rodiny s malými dětmi, které se sem rády nastěhují.“ Radnice proto vypsala výběrové řízení pro zájemce o bydlení v nově zrekonstruovaném domě.
Před rekonstrukcí žili ve zchátralém domě na Cejlu 49 Romové. Dřevěné pavlače hrozily propadením, rozvody plynu a elektřiny byly v havarijním stavu. Část lidí tady byla bez dekretu. Během přípravy projektu komunitního bydlení se počítalo s tím, že oprava domu proběhne za přítomnosti nájemníků a ti, kteří neměli dekret, budou moci uzavřít nájemní smlouvy dodatečně. Vzhledem ke stavu domu to však nebylo možné, proto byli všichni vystěhováni. Po roční rekonstrukci firmou Kaláb je v domě 51 bytových jednotek. Svým charakterem se hodí spíše pro začínající manželské páry či pro manžele, jejichž děti se již postavily na vlastní nohy, nikoli pro rodiny s více dětmi. Ve 42 případech jde o jednopokojové byty s kuchyňským koutem, pět bytů je 1 + 1 a čtyři byty jsou 2 + 1.
Rekonstrukce přišla na 65 milionů korun. Ze svých zdrojů investovala radnice Brno-střed 15 milionů korun, 20 miliony přispěl stát prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj a zbývajících třicet milionů tvořila účelová dotace od města Brna a půjčky z městského Fondu rozvoje bydlení a Fondu bytové výstavby.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál