Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Anketa

Jak vysoký trest by měl podle Vás dostat Vlastimil Pechanec, vrah svitavského Roma Oty Absolona?
Helena Danielová, 25let, Blansko
Přikláněla bych se k trestu patnáct let odnětí svobody a výše, aby si uvědomil, co udělal, a mohl se popřípadě i změnit. Měl by pochopit, že takové věci se nedělají a jen jeho svědomí mu to může říct. Třeba časem změní názor na Romy a jiné menšiny. Pokud by se ten člověk nezměnil, bylo by lepší, aby dostal doživotí. Naše soudnictví se vůči rasismu, diskriminaci a trestným činům s rasistickým podtextem nechová moc zodpovědně a uděluje velmi nízké tresty.

Arpád Šaray, 72 let, Brno
Domnívám se, že člověk, který zabil druhého člověka by si zasloužil jen smrt. To, co udělal Pechanec, to je brutální zásah do života celé jeho rodiny, jeho pozůstalých, navíc po zavražděném zůstaly nezletilé děti a jejich matku trápí vážná nemoc. Spravedlivý trest by byl – smrt za smrt.

Alexander Vilhém 55 let, Mikulov
Měl by dostat vrchní hranici trestu, těch patnáct let. A jestliže to byla úmyslná vražda, zasloužil by si doživotí.

Lucie Fremlová, 24, Ústí nad Labem
Ten člověk by měl dostat doživotí. V minulosti už se dopustil několika trestných a násilných činů vůči lidem romské národnosti. Ve výkonu trestu by měl vydělávat na sebe a na stát a neměla by se na něj vztahovat žádná amnestie. Docílilo by se tím toho, že by tento člověk nebyl již společnosti nebezpečný, byl by užitečný státu a měl by možnost nějaké vnitřní morální nápravy.

Vendelín Dubnický, 53 let, Ostrava
Měl by dostat ten nejvyšší trest, a pokud se prokáže, že to byla úmyslná vražda, měl by dostat doživotí. Naše soudnictví se vůbec nezměnilo. Soudy budou hledat důvody jak pomoci vrahovi, aby dostal co nejméně. O našem soudnictví je známo, že pokud skinhead zabije Roma, tak soud nemůže najít důkazy, které by potvrdily, že to byla vražda s rasistickým podtextem. Rasistický motiv se velice těžko dokazuje. Skin Pechanec vraždil, je nebezpečný nejen pro Romy, ale i pro celou společnost.

Rudolf Pokuta, 49 let, Praha
Soud mu určitě vyměří těch dvanáct nebo patnáct let. Já bych dal smrt za smrt, ale u nás byl trest smrti zrušen, tak bych mu dal doživotí.

Gejza Pešta, 47, Svitavy
Měl by dostat 20 až 25 let. Vždyť to byla vražda. Aby to odradilo ty další skinheady zabíjet Romy. Když jim to bude procházet, budou furt zabíjet Romáky. Teď je to na soudcích. Přece nás musí ochránit.

Daniela Cincibusová, 51 let, Čáslav
V naší společnosti není trest smrti, Pechanec by měl dostat ten nejvyšší trest. Byla to rasisticky motivovaná vražda, jedna z nejhorších a nejnebezpečnějších pro celou společnost. Myslím si, že si soudy nechtějí proti sobě poštvat společnost, a proto ukládají velice mírné tresty skinheadům za útoky na Romy. Kdo ví, jak to bude v případě Pechance. Z minulosti jsem poznala, že nadržují bílým a skoro vždycky jsou proti Romům.
Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál