Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Někdo pomaloval dům nacistickými symboly

PRACHATICE – Čtyřmi hákovými kříži o velikosti několika desítek centimetrů, nápisy Juden a blesky, jaké nosili na výložkách vojáci německých divizí SS za druhé. světové války, pokreslil někdo během druhého lednového víkendu stěnu domu, ve kterém žije romská rodina Biháryových. Podobně dopadlo i před domem stojící auto.

„Stáli venku a křičeli Cikáni do pekla,“ vrátila se k sobotní noci Naďa Biháryová. V bytě bydlí s několika malými dětmi a bojí se, aby se neznámí útočníci nevrátili. „Bylo jich víc, přijeli v autě s jindřichohradeckou poznávací značkou, ale jestli to byli skini, to nevím. Už byla tma,“ uvedla.
Šéf městské policie Ivo Novotný, jehož muže Romové upozornili na fašistické symboly jako první, se nedomnívá, že by to měla být nějaká předzvěst rasově motivovaných útoků. „Odhadoval bych to na práci neznámého sprejera, který nám řádí ve městě už delší dobu. Ten rukopis by odpovídal. Šel zřejmě kolem domu s romskou rodinou a nenapadlo ho nic lepšího, než tam nastříkat hákové kříže,“ prohlásil Novotný, který však rozhodně nepovažuje zmíněný incident za klukovinu.
Samotní Romové říkají, že se bojí, aby jim za chvilku nepřiletěly do místnosti kameny, přestože až dosud byl podle nich klid.
„Naposledy na nás zaútočili skini ve čtyřiadevadesátém, když tu měl mítink Sládek,“ vzpomněla si Naďa Biháryová. Tehdy vytloukli okna a zapálili dřevěnou kůlnu na zahradě.
Policie sice celou situaci zmonitorovala, ale případem se dále nezabývá, protože podle její mluvčí nikdo z rodiny nedal podnět k trestnímu stíhání: „Pan Biháry policistům na místě oznámil, že mu žádná škoda nevznikla a že nic hlásit nebude.“
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál