Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Drobničky

BUDAPEŠŤ – Předseda Katolické biblické společnosti svatého Jeronýma Béla Tarjáni oznámil na tiskové konferenci v Budapešti, že má na podzim vyjít bible v romštině. Bible bude psána olašským dialektem rumunských Romů, který je nejrozšířenější ve střední Evropě. K vydání knihy chybí již jen souhlas Maďarské katolické biskupské konference, na který se nyní čeká.

KOŠICE – Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že belgické úřady při deportaci Jána Čonky a jeho rodiny z Belgie na Slovensko porušily lidská práva. Belgická vláda mu má nyní zaplatit odškodné ve výši přibližně 320 tisíc korun.

OSTRAVA – Krajský soud v Ostravě odsoudil 6. února pět mužů za rasově motivovaný žhářský úrok na romské rodiny. Na tři roky poslal do vězení jednoho z mužů Libora Kubelu (28). Ostatní, Martin Balcar (23), Petr Hanzel (23) Roman Kovařík (24) a Miroslav Mielcárek (26), byli odsouzeni k podmínečným trestům v rozmezí od 18 měsíců do tří let s odkladem až na pět let. V únoru 1996 žháři hodili do dvou Romy obydlených bytů v Krnově, čtyři zápalné láhve.

KOŠICE – Slovenští Romové podali k Ústavnímu soudu stížnost na nedodržování ústavou zaručených práv Romů na vzdělávání v jejich rodném jazyce. Romové se ohrazují tím, že ostatní menšiny mají právo vzdělávat se ve svém rodném jazyce.

TACHOV – Okresní soud v Tachově odsoudil dva Romy k souhrnnému ročnímu trestu a čtyřem stovkám hodin obecně prospěšných prací za ublížení na zdraví a porušování domovní svobody. Před dvěma lety v Chodové Plané oba Romové násilně vnikli do bytu muže, s kterým se nepohodli. V bytě napadli jeho syna a způsobili mu zranění hlavy, žeber a krku.

PROSTĚJOV – Prostějovská radnice poskytla nenávratné půjčky několika tamním romským rodinám na zakoupení rodinných domků. Půjčené peníze nebudou muset Romové vracet, pokud dodrží stanovené hygienické a stavební podmínky. Dále v zakoupených domech budou muset bydlet nejméně pět let, svá vlastnická práva nesmějí převádět na jiné osoby. Pokud kteroukoli z podmínek Romové poruší či nedodrží, budou muset peníze vrátit a platit úroky jako u běžné půjčky.

CHOMUTOV – Romská občanská iniciativa chce založit společnost s názvem Kerav, která bude nápomocna v hledání pracovních příležitostí pro Romy. Zaměří se na Chomutov, kde je vysoká míra nezaměstnanosti, a do budoucna má v úmyslu spolupracovat i s tamním úřadem práce. (kd)


přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál