Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Česká národní expozice v Osvětimi

Ve Státním muzeu v Osvětimi se uskutečnila 8. května vernisáž expozice věnované vězňům z českých zemí v koncentračním táboře v Osvětimi. Spolu s ní byla otevřena expozice věnovaná slovenským Židům vězněným v tomto komplexu koncentračních táborů.

Otevření expozic předcházelo položení věnců a květin u památníku obětem koncentračního tábora Osvětim II – Birkenau. Věnce položili zástupci české vlády v čele s premiérem Milošem Zemanem, zástupci Svazu bojovníků za svobodu a zástupci státních institucí z ČR a Slovenska. Samotnému otevření expozice, která se nachází v bývalém koncentračním táboře Osvětim I, předcházely projevy zástupců vlád České a Slovenské republiky a zástupců bývalých osvětimských vězňů. Premiér Zeman varoval mj. proti nástupu ultrapravicových sil v Evropě, především před úspěchy rakouského politika Jörga Haidera a francouzského Jeana-Marie Le Pena.

Expozici Vězni z českých zemí v Osvětimi připravil autorský kolektiv pod vedením doc. V. Blodiga z Památníku Terezín. Výstava umístěná v prvním patře bývalého bloku č. 16 zachycuje velmi podrobně historii nacistické genocidní politiky v českých zemích. Kromě osudů politických vězňů zachycuje i osudy rasově pronásledovaných skupin českých občanů (Židů a Romů). Informace o Romech připravilo Muzeum romské kultury z Brna. Návštěvníci se stručně seznámí s pronásledováním Romů z Protektorátu Čechy a Morava od roku 1938 až do roku 1945 a s životními osudy několika moravských Romů zavražděných v Osvětimi. Zatímco podél stěn je umístěna podrobně zpracovaná historie, uprostřed místnosti upoutá kruh rozdělený na dvě části, na němž jsou kresby bývalého vězně, zachycující denní atmosféru života v táboře, doplněné vzpomínkami vězňů na různá témata (např. život žen a dětí). Expozici uzavírá stěna s vězeňskými fotografiemi, na nichž byli identifikováni obyvatelé Čech a Moravy.

Hlavním organizátorům z Památníku Terezín lze blahopřát ke krásné výstavě a všechny ostatní pozvat k její návštěvě. Nelze přitom opomenout ani slovenskou expozici v bloku č. 16 a expozici věnovanou speciálně romským vězňům v bloku č. 13.
Petr Lhotka Muzeum romské kultury

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál