Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Vařte s Romano hangos

Kapustňáky
Toto tradiční romské jídlo Romové připravovali především svým dětem, když je chtěli dosytit. Přikryté utěrkou na pekáči je děti vždy našly podle vůně, která se nesla místností. Horký čaj a chutné kapustňáky ještě ani nevychladly a děti si na nich už pochutnávaly.
1 kg polohrubé mouky, 1 vejce, 50 g droždí, 1 l mléka, sůl, hlávkové zelí, tuk.

V misce s moukou, droždím, vejcem, špetkou soli a vlažným mlékem propracujeme těsto, které necháme vykynout.
Zatím nakrájíme zelí na kostičky, umyjeme a dáme na rozehřátý tuk. Osolíme, podlijeme trochou vody a dusíme pod poklicí asi 1 hodinu, dokud zelí nezměkne. Potom sejmeme poklici a necháme vydusit.
Vykynuté těsto vyválíme na 1 cm vysokou placku, na kterou rozetřeme dušené zelí. Těsto stočíme jako roládu, položíme na vymaštěný plech, necháme krátce kynout a upečeme dozlatova.
Po upečení nakrájíme a podáváme.

Kapustňaki
O kapustňaka o Roma kernas akor sar kamenas le čhaven te dočaľarel. Sar has imar peke učharenas len andre pre tepša dikhloreha he mukenas len te šudrol. Kajča o čhavore len rakhenas pal e pacha andro kher. O kerado tejos he o kapustňaka mek aňi našudronas avri, imar len o čhavore chanas upre.
1 kg polohrubo jaro, 1 jandro, 50 g droždí, 1 l thud, lon, šereskri jarmin, olejis.
Andro čaro jak hin imar o jaro, thovas o droždí, o jandro, čeporo lon, ľetno thudov, kada savoro zamišinas, jak o chumer te avel upre. Kim avela o chumer upre, keras o jarmin, čhingeras pro kotera, thovas avri, upaľis oda das pro olejis. Londžaras, čhivas čeporo paňori, a tavas tal e chip 1 ora, kim e jarmin na kovľol. Sar imar e jarmin kovľi las tele e chip the mukhas, jak te avel ajsi pripeki. Kim avel chumer thovas pro loparis vaľkinas bari marikľi, 1 cm, sar te keren o šinga, ta pre kajso chumer rozkerdo rikenas e jarmin. Paľis o chumer bondžaros andre, thovas pre tepša the mukhas te pečol 1 ora.
(Převzato z knihy Lubomíry Oláhové: Nejen romská kuchařka, vydalo Nakladatelství Fortuna v roce 2000)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál