Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Spravedlnost v nedohlednu

BRUNTÁL, KARVINÁ – V případu žhářství a napadení romské rodiny z měsíce ledna roku 1998 v Krnově vynesl Okresní soud v Bruntále tento rozsudek: dvacetiletý Radek Berki byl odsouzen na dva roky nepodmíněně do věznice s dozorem. Jeho spolupachatele Jaroslava Bahníčka a Jana Bučka soud zprostil obžaloby. Podle předsedy senátu Okresního soudu v Bruntále Lumíra Čáblíka nebylo v tomto případě dostatek přímých důkazů. K usvědčení Berkiho vedl pouze řetězec nepřímých důkazů. Karvinští Romové však zastávají jiný názor; podle nich na místě trestného činu nikdo nezajistil stopy.

K útoku na rodinu Kováčových došlo v noci, kdy celá rodina spala. V bytě se v tu dobu nacházelo celkem devět lidí včetně dětí. Obžalovaní vhodili do bytu zápalnou láhev a při následném požáru utrpěla Emílie Žigová popáleniny po celém těle s trvalými následky.
Radek Berki se po rozsudku okamžitě odvolal, a tak se případ starý čtyři roky dostane znovu před Krajský soud v Ostravě. Rodina Kováčových se asi jen těžko domůže spravedlnosti a odškodnění.
Alojz Vašek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál