Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Národnostní literatura se představila v Praze

PRAHA – Tvorba spisovatelů z řad národnostních menšin byla představena v rámci akce Schola Pragensis 20. března na výstavišti v Praze-Letňanech. Stánek na této přehlídce vzdělávacích aktivit měly i národnostní menšiny. Společně byly vystavovány knihy romských, slovenských, německých či židovských spisovatelů. Šlo především o publikace, jejichž vydání podpořil pražský magistrát. Město Praha zatím přispělo na vydání 34 publikací národnostních menšin.

Na pražském výstavišti si tak daly schůzku významné osobnosti z řad romské kultury i politiky. Přímo ve stánku propagoval romskou literaturu předseda Matice romské Vlado Oláh. Potkat jste mohli i prezidenta Mezinárodní romské unie Emila Ščuku, zakladatelku české romistiky Milenu Hübschmanovou, ale také snad nejvýznamnější romskou spisovatelku Elenu Lackovou z východního Slovenska.
Elena Lacková byla rovněž nejvýznamnějším hostem konference o literatuře národnostních menšin, která ve své druhé části byla její beneficí – magistra Elena Lacková se totiž 22. března dožila 81 let. v V první části konference se představovali různí spisovatelé z řad národnostních menšin. Romskou produkci představilo i nakladatelství Fortuna. Poslední publikací, kterou nakladatelství vydalo, je Holocaust Romů v povídkách Eleny Lackové. Romská spisovatelka tak dostala dárek ke svým narozeninám.
Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál