Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Policejní šéf v Prešově přišel o křeslo

BRATISLAVA (red) – Odchod prešovského policejního ředitele z řad strážců zákona způsobila aféra, která nedávno vypukla na východě Slovenska. Na počátku bylo gesto policisty z obce Jarovnice, který odmítl přijmout podanou ruku od romské novinářky Denisy Havrľové a dožadoval se od ní hygienického průkazu. Reportérka vzápětí obvinila policistu z rasismu a požadovala, aby byl propuštěn. Prešovský ředitel se však zastal podřízeného, který na novinářku podal trestní oznámení kvůli údajnému útoku na veřejného činitele.

Šéf Krajského ředitelství policie v Prešově Jozef Vojdula sice nařídil vyšetřování incidentu policejní inspekcí, ale současně prohlásil, že policista postupoval v souladu se zákonem, podle kterého je povinen dbát o své zdraví. Tento výrok se ministrovi vnitra Ivanovi Šimkovi tak silně znelíbil, že se rozhodl s prešovským policejním šéfem pohovořit; ten po rozhovoru požádal o propuštění ze služebního poměru.
Podle Šimka nebral Vojdula zřetel na to, že boj proti rasismu a netoleranci je jedním z prioritních úkolů resortu, a navíc prostřednictvím novinářů se uskutečňuje ústavní právo na svobodu projevu. Vzhledem k Vojdulovým profesionálním kvalitám mu ministr nabídl jinou práci v policii, ale on se rozhodl nabídku nepřijmout.
Ministrův postup vzápětí ocenilo sdružení Lidé proti rasismu jako „silný signál změny přístupu ministerstva k rasismu v policii“. Očekává však ještě vyvození důsledků vůči policistovi, který incident zavinil, jakož i prověrky postojů policistů, podezíraných ze sympatií k extremistickým hnutím.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál