Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Fléda patřila rom-jazzu

Ida Kelarová je pojem. Jméno, které není třeba nijak obšírně představovat, a hlas znějící v hlavě ještě dlouho poté, co se dostane k uším posluchače. Kombinace hudebních stylů dává osobitý a nenapodobitelný výraz.

Kombinace tradiční romské hudby, jazzu, ale i moderního techna či popových „slaďáků“ – tak vypadalo vystoupení první říjnovou neděli v brněnském klubu Fléda. Hlavní hvězda večera na sebe nechala dlouho čekat. Na vystoupení, které začalo o hodinu později, se však posečkat vyplatilo. Na úvod diváky navnadil dětský soubor v červenočernobílých krojích, který Ida Kelarová pod pódiem dirigovala a předávala instrukce. Děti vystřídali teenageři z taneční formace M-Dance club, kteří zaujali pohybovými variacemi, z nichž některé byly tak rychlé, že téměř nešly postřehnout, a také svými originálními kostýmy.
Následovalo několik nadějných mladých sólistů, zpívajících převážně v angličtině, za kterými se na pódium vmáčkli všichni mladí účinkující najednou a předvedli sborový zpěv v tempu, které kdo neslyšel, neuvěří. Za bouřlivého potlesku a vyhazování tisíců barevných třpytek se vystřídaly generace a nastoupila hlavní hvězda večera doprovázená svými souputníky z Romano Rat v čele s Desideriem Duždou. Těžko popisovat hudbu na papíře. Jako vždy ze sebe Kelarová i Romano Rat dávali vše. Jejich niterně prožívané písně doprovázené početným sborem Apsora buďto publikum rozpalovaly, nebo dojímaly k slzám.
Ida Kelarová posluchače ani na chvíli nenechá na pochybách, kdo je hlavou této skupiny. Svou intuicí a citem vede celou kapelu od pomalých a teskných písní až k závěrečným čardášům. Její schopnost otevřít srdce a všechny emoce vložit do svého hlasu je již pověstná, koneckonců již téměř 20 let vede workshopy na toto téma v rámci své Mezinárodní školy pro lidský hlas.

Text a foto:
Jiří Salik Sláma

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál