Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Čaras – byliny

Lopuch větší je dvouletá bylina s přímou, rýhovanou lodyhou, dorůstající výšky přes jeden metr a není ji třeba zvláště představovat. Jeho lidové názvy „chytavky“, „ježek“ a podobně jistě každému rychle připomenou, co je tato bylina zač. Přesto však překvapí svým využitím v lidovém léčitelství.

Předmětem sběru je především kořen, sbíraný na podzim nebo na jaře a semena sbíráme po úplném dozrání koncem léta. Občas sbíráme i listy a to během celé vegetační doby. Lopuch podporuje látkovou výměnu a patří k nejlepším vnitřním léčivům v dermatologii. Je močopudný, uplatní se tudíž i v urologii, podporuje činnost ledvin, odstraňování zplodin z těla a růst vlasů.
Většina lidových receptur z lopuchu je proti kožním onemocněním. Akné léčíme obkladem připraveným z 50 gramů sušeného, nadrobeného kořene lopuchu, který necháme 20 minut na mírném ohni vařit, a následně ho přecedíme. Teplé obklady přikládáme na postižená místa, nejméně na 10 minut.
Lopuchy rozprostřené kolem domu odrážejí zlé síly. Drti se přidává do ochranných vykuřovacích směsí a používá se při ochranných kouzlech. Při ubývajícím měsíci vyryjte kořen lopuchu, usušte jej, a pak ho po kouskách navlečte na rudou nit jako korále. Nosí se na krku jako ochrana proti zlu.

Hierom

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál