Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Komentář

Volby komunální a do Senátu
Příští týden nás čekají volby do zastupitelstev obcí a do Senátu. Politici se opět dovolávají naší pozornosti a slibují, jak chtějí naplnit tužby právě nás – voličů. Jak dojemné! Podívejme se na několik málo konkrétních případů, jak se věci mají.

Všiml jsem si, že řada politiků, kteří pracovali na radnicích, by ráda povýšila do Senátu. Argument je, že své „bohaté“ zkušenosti z radnic chtějí uplatnit právě tam. Už to samo o sobě svědčí, že nepochopili skutečnou povahu funkce Senátu. Zato však hbitě pochopili, že v Senátu se mohou ztratit za anonymní rozhodování a taky, a hlavně, si odpočinout. Na radnici to bylo jiné, tam je občan dobře viděl.
Vidím, že ve volebních obvodech Brno a Karviná se o post senátorů ucházejí primátor Richard Svoboda a starosta Petr Vícha. Nepodezírejme je z úhybných manévrů a podívejme se, jak se činili.
Primátor Svoboda je členem ODS. Za jeho působení se rozmohl v Brně do neuvěřitelných rozměrů klientelismus, jak se odborně říká kamarádíčkování a odměňování funkcemi. Pokud nejste členy, sympatizanty, sponzory či přáteli brněnské ODS, nemáte šanci dostat některou z prestižních veřejných zakázek nebo získat významnou funkci na magistrátu nebo v městské firmě. Už je skoro trapné mluvit o přesunu hlavního nádraží, což je záležitost, která je proti mysli polovině občanů Brna. Teď hýbá Brnem taky rekonstrukce vily Tugendhat. Zvítězila firma, která navrhovala závratnou sumu 200 milionů, zatímco druhá, která dávala podstatně nižší nabídku a lepší profesionální renomé, neuspěla. Až teď rozhodl soud, protože soutěž byla zpochybněna, ale bůhví, jak to vše dopadne. Město dává obrovské částky desítek milionů na vybudování golfového hřiště, což je pro pár bohatých jedinců, zatímco deset tisíc odmítlo dát na podporu výstavy o genocidě Romů a Sintů v sídle ombudsmana, jak jsme nedávno psali. A tak dále. Dát hlas poctivě primátoru Svobodovi dost dobře nejde, to přece uznáte. Otázka je, komu tedy?
V té věci je sympatická nabídka volební strany Jiřího Zlatušky Brno 2006, kde už výběr kandidátů je neotřelý. To se pozná. Něco z jejich názorů: „Zasadíme se, aby i sociálně ohrožení (senioři, rodiny s dětmi, nezaměstnaní) mohli žít důstojně s minimem omezení.“ Jaké mají priority: průhledné a kvalifikované rozhodování politiků, naslouchání názorům veřejnosti a odborníků, podporovat vzdělání, vědu, kulturu, sport, zeleň a sociální služby. Skvělé!
Podívejme se na volební obvod Karviná a Petra Víchu, který tu kandiduje: ten proslul nejvíce kauzou bohumínského hotelového domu a vystěhováním sociálně slabých obyvatel do vedlejší obce. Problém tím nevyřešil, jen ho posunul někam jinam. Hotel potřeboval uvolnit pro podnikatelské aktivity. Ty jsou mu bližší než lidi.
Petr Vícha kandiduje tentokrát za ČSSD. Město Bohumín po celé období sporů rodiny šikanovalo, napadalo je pomluvami, zastavilo jim při mrazech minus 17 stupňů Celsia dodávku tepla, stanovilo nepřiměřené nájmy v desítkách tisíců korun apod. Jsouli toto zkušenosti Petra Víchy, kterých se dovolává jako svých pozitiv pro funkci senátora, pak nás pozdrav bůh. Volit tady ČSSD a Petra Víchu zvláště, by – uznejte – opět nemohlo být dost dobře vysvětlitelné pro normálního smrtelníka.
Je ovšem dost dobře možné a dokonce pravděpodobné, že tito lidé zvoleni budou. Mají za sebou stranické aparáty a peníze. Takový je smutný obraz naší politické scény! Ale vy, normálně uvažující občané, ať už jste kdokoliv, třeba členové romských rodin, které na rozhodování těchto kandidátů doplatily, se přece takového nesmyslu účastnit nebudete. Volte nové tváře, volte kandidáty, které znáte, volte osobnosti, o nichž je známo, že jsou to poctiví a fundovaní lidé!

Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál