Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Jak to dopadlo s Romy ve Slaném

Tak jako v jiných městech, také ve Slaném mají Romové velké problémy s bydlením. Vedení města svého času vyhlásilo Program nulové tolerance, jehož cílem je nekompromisně postihovat ty, kteří jakkoli porušují pravidla k udržování pořádku a jiných předpisů ve Slaném.

Mezi prvními, na nichž byl program uplatněn, byli Romové žijící v městské ubytovně. Jednalo se o tzv. neplatiče nájemného a město s nimi bez jakékoli „tolerance“ udělalo krátký proces – vystěhovalo je na ulici. Postupovalo tvrdě a razantně, odmítalo kritiku nevládních organizací, romských představitelů včetně vyjádření z kanceláře veřejného ochránce práv. Místní romský aktivista Ladislav Červeňák se snažil získat pomoc mezi Romy ostatních měst. Grémium romských regionálních představitelů nabídlo svoji pomoc prostřednictvím svých terénních sociálních pracovníků, kteří přijeli do Slaného a přímo na ubytovně zjišťovali situaci. Z několikadenního průzkumu pak zpracovali zprávu, která měla objektivizovat existující stav a případné možnosti řešení. Vedení města zprávu nepřijalo a nekompromisně trvalo na svém rozhodnutí vystěhovat „neplatiče“ z městské ubytovny.
Po delší době jsem se setkal s Ladislavem Červeňákem znovu a ptal jsem se, jak se nyní žije Romům ve Slaném a kam odešli ti, které město vystěhovalo z ubytovny. „Musel jsem se ze Slaného odstěhovat. Moje rodina to neměla lehké kvůli tomu, že jsem se zastal ostatních. Celá situace byla záměrně vyhrocená do krajnosti a podle mého názoru to bylo jen proto, že někteří radní Romy nepovažují za plnohodnotné občany. Když se na to dívám s odstupem času, tak je mi zcela jasné, že Program nulové tolerance byl pouhou záminkou, jak se elegantně zbavit nežádoucích lidí. Musím říct, že několik romských rodin na to tvrdě doplatilo. Kdo měl možnost, odstěhoval se k příbuzným do jiných měst. Nemají to lehké a ti, ke kterým se nastěhovali, také ne. Ale několik rodin nemělo ani tuto možnost a podle toho co vím, přežívají někde v lese ve vykopaných jámách či bunkrech. Je to otřesný výsledek Programu nulové tolerance, který realizovalo vedení města Slaný.“

Dezider Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál