Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Fotografie jako výpověď o životech mladých Romů

Během srpna a září dalo sdružení IQ Roma servis společně s firmou Olympus možnost seberealizace mladým Romům od 13 do 18 let. Díky zapůjčené zrcadlovce od zmiňované firmy si mohla mládež vyzkoušet práci fotografů a zároveň ukázat veřejnosti vlastní vidění světa a svých blízkých. Výstava fotografií, které vznikly během neobvyklého projektu, byla zahájena 2. října na brněnské Staré radnici.

„Děti to zaujalo. Mnoho z nich je teď polichoceno, že jsou zastoupeny na výstavě, že mohou něco dokázat, mít úspěch. Právě hmatatelný výstup v podobě výstavy je nesmírně důležitý,“ uvedla ředitelka sdružení IQ Roma servis Katarína Klamková.
Výstava obsahuje 70 fotografií, které jsou originální tím, že si na nic nehrají. V romských ghettech fotí často profesionální fotografové, jejichž snímky bývají více či méně umělecky stylizované. Romská omladina však zachytila ve fotografiích život kolem sebe bez příkras, ale i bez ošklivostí. Několik amatérských fotografů se nadchlo pro tuto činnost natolik, že chtějí pokračovat dále, což jim umožňuje fotografický kroužek při IQ Roma servisu.
Vernisáž měla vzrušenou atmosféru. Na mladých umělcích byla vidět tréma a na pracovnících nevládních organizací pýcha na své svěřence. Do slavnostního přestřižení provázku, kterým byla výstava zahájena, hrála kapela Drom. Výstavu je možné shlédnout do konce října.

(J. S. S.)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál