Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Rasistická ostuda v Bulharsku

BRUSEL – Předseda Evropského parlamentu (EP) Josep Borrell vyzval bulharského poslance v roli pozorovatele za ultrapravicovou stranu Ataka Dimitara Stojanova, aby „vzal zpět své urážlivé a provokativní poznámky“ na adresu romské europoslankyně Livie Járókaové.

Stojanov reagoval na udělení čestného titulu „Nejlepší poslankyně roku 2006“ rozesláním mailu, ve kterém prohlásil, že v jeho vlasti „jsou desítky tisíc daleko hezčích cikánských dívek než tato velevážená... Nejlepší jsou pěkně drahé. Stojí až 5000 eur za kus!“ Bulharský pozorovatel pak přidal několik dalších narážek, týkajících se vzhledu maďarské poslankyně s tím, že neodpovídá představě o míře chudoby a špatných životních podmínkách ostatních Romů. Dále kritizoval, že Lívia Járóka letos již získala cenu pro mladé globální lídry i když je jí „již“ 32 let. Bulharský pozorovatel se posléze za své výroky omluvil a uvedl, že svým prohlášením chtěl pouze upozornit na to, že romské dívky v Bulharsku jsou svými rodiči stále ještě prodávány jako zboží. Dodal, že o romské otázce se v politice většinou pouze mluví, ale situace Romů se fakticky nezlepšuje.
Důrazně se ohradil proti tomu, aby byl označován za rasistu. Tento alibismus je však dosti průhledný, neboť celá strana Ataka je postavena na neofašistických principech odporu k národnostním menšinám, rasismu, nacionalismu a homofobii.
Parlamentní časopis EP každoročně vyhlašuje hlasování o ceně pro nejlépe pracující poslance a poslankyně v několika vybraných kategoriích. Maďarská poslankyně Lívia Járóka (ESL-ED), první žena romského původu zvolená do EP, byla nominována za svou činnost v oblasti spravedlnost a lidská práva.

(red)
Zdroj: www.euractiv.cz

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál