Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Padni komu padni…

Za uplynulých patnáct let se Romům v této zemi stalo tolik zlého, že se to dá těžko poměřit s předchozím období našeho života. Brutální rasové vraždy, každodenní rasové útoky na veřejnosti, v dopravních prostředcích, na ulici i doma ve vlastním bytě. To je bilance, s níž se budeme velmi dlouho a obtížně vyrovnávat.

Každodenní ponižování lidské důstojnosti se stalo Romům tak běžné, že to začali považovat za oficiální státní politiku. Po bestiální rasové vraždě Tibora Berkiho, kterého rasisté ubili baseballovými pálkami přímo v jeho bytě před očima ženy a dětí, se tehdejší předseda vlády Václav Klaus rozhodl vložit do neudržitelných poměrů. Vraždilo se samozřejmě dál.
Bihariová, Lacko, Absolon a mnoho dalších Romů bylo zavražděno z rasových důvodů.
Policie vedla „složitá“ vyšetřování a měla problémy s prokazování rasového motivu i ve zcela zjevných případech. Zajímavé je, že pokud došlo naopak ke konfliktu mezi Romy a Neromy, policii stačilo prohlášení Neroma, že Rom proti němu vznesl rasovou nadávku a už měla v případu jasný rasový motiv.
Nedávno došlo v Orlové k napadení romského mladíka, kterému parta českých mládenců zpřerážela žebra, způsobila otřes mozku, mnohočetné podlitiny a další zranění. Ale policie složitě prošetřuje, zda se jednalo o rasově motivovaný útok. Nedlouho poté došlo v Ostravě k incidentu, kdy několik romských dívek slovně a pak fyzicky napadly dvě Češky, které tvrdí, že byly údajně počastovány rasistickými nadávkami. Na základě prohlášení napadených žen má policie v případu zcela jasno: útok měl rasový podtext a pachatelkám hrozí dva roky vězení. V čem vlastně spočívá podstata uvedeného? Je to velice jednoduché. V případě spáchání trestného činu policie jako první zajišťuje důkazy, provádí vyšetřování a další úkony, které mají rozhodující význam pro rozhodování soudu. Zkrátka, čím jsou výsledky práce policie přesnější a spolehlivější, tím správnější a spravedlivější může být rozhodnutí soudu.
Otázkou však je, proč se policii tak snadno a bez problémů daří prokázat rasový motiv u Romů, a proč se tak obtížně prokazuje u Neromů. Romové mají mnoho oprávněných důvodů, aby byli přesvědčeni o tom, že práce policie v oblasti rasově motivovaných trestných činů není taková, jaká by měla být. Tuto práci musí policie zlepšit, aby se rasový motiv prokazoval stejně, bez ohledu na to, zda se ho dopustí Rom či Nerom. Prostě, padni komu padni. Kdyby tomu tak bylo, nemuseli by umírat nevinní lidé.

Dezider Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál