Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Případ násilnických strážníků jde k soudu

BRNO – V pondělí 25. září dokončil státní zástupce žalobu, kterou předal brněnskému Městskému soudu. Žaluje dva strážníky Městské policie v Brně za vydírání a zneužití pravomocí veřejného činitele.

Strážník (36 let) se svým o pět let mladším kolegou podle žaloby napadli 1. července romského chlapce Milana Vaverku (14 let), který měl údajně patřit mezi skupinku, která den předtím napadla a okradla v centru města syna jednoho ze strážníků. Milan Vaverka však tvrdí, že se napadení nezúčastnil.
Oba strážníci, kteří jsou obviněni ze spolupachatelství, měli chlapce ve městě naložit do auta a odvézt do blízkého lesa v Soběšicích a tam na něj měli křičet, bít ho, strkat do úst nenabitou pistoli a naprázdno cvakat spouští. Tuto teorii potvrzuje navigační systém služebního vozu strážníků, který dokazuje, že v danou dobu se posádka skutečně nacházela na okraji Brna mimo svůj rajon, navíc genetická expertiza potvrzuje, že sice Milan nemusel mít pistoli v ústech, ale jistě se dotýkala jeho těla.
Strážníci strávili většinu prázdnin ve vazební věznici a nyní jsou na svobodě po složení kauce a příslibu spolupráce s vyšetřovatelem. Vedení městské policie oba postavilo mimo službu, dokud se případ nevyřeší. Nebyli tedy propuštěni, pouze jsou zařazeni do strážní jednotky, která hlídá různé objekty. Mluvčí městské policie Brno Denisa Kapitančíková s rozhodnutím souhlasí: „Nemůžeme postupovat jinak až do rozhodnutí soudu. Musíme ctít presumpci neviny.“

(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál