Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Jak žijí chánovští Romové

Při návštěvě Mostu jsem zavítal i na proslulé sídliště Chánov. Zajímal jsem se, jak se tam Romům žije, co řeší, jaké mají problémy. Byl jsem překvapen, že se mnou skoro nikdo nechtěl mluvit, i když jsem s nimi mluvil romsky. Na otázky většinou neodpovídali, byli znechucení a říkali: „Takových už tady bylo, naslibovali nám hory doly a nic pro nás neudělali.“ Vysvětlil jsem jim, že nejsem ten, který by jim mohl pomoci, ale že jsem novinář a chci o nich napsat. Nevěřili mi. Ale když jsem jim ukázal naše noviny, změnili názor a dali se do řeči sami.

Zdenek Cína, nezaměstnaný
Odcházejí odsud Romové do ciziny?
Ano, do Anglie. Asi tak 15, 16 rodin už odešlo, a to jen proto, že tady není práce a nic dobrého je tu nečeká. Podpora je jen na to, aby člověk zaplatil všechno, co musí, a na jídlo mu už nezůstane. Nedivím se, že Romové odcházejí.

Josef Miko, nezaměstnaný
Jaké se vám tady v Chánově žije?
Moc špatně. O bydlení ani nemluvím. Nemáme tu možnost kulturního vyžití, nahnali nás sem a žijí tady jen Romové.
Máš zaměstnání?
Ne a tady pro mě žádná práce není. Jsem na podpoře a celý měsíc jen živořím. Žije se mi špatně a zřejmě se na mém životě už nic nezmění.

Robert Grundza, prodavač
Jak se tady žije?
Žijeme tady stejně jako bílí na jiných sídlištích. Dá se tady žít. ROI, Dživas a město Most tady mají své lidi, kteří tu uklízejí a dávají to tady dohromady. Na opravu všech baráků je ale málo peněz, opravili jen jeden a na další už nezbylo. Například tamhleten Romové zdemolovali a do toho se už investovat nevyplatí, tak ho raději město zbourá.
Mají chánovští Romové práci?
Někteří tady pracují jako uklízeči a město je za to platí. Takový bordel by tady ale nemusel být, kdyby si každý po sobě uklidil. Všechno záleží na lidech.
Setkal jste se tady s drogami?
Tady ne a ani tady drogy nikdy nebudou. Rodiče si své děti hlídají a děti jsou tady doma. Ve městě jsou lidé drzí, jsou tam rasisté. Děti by tam nebyly v bezpečí jako tady.

Martin Kováč, zedník
Máte tady problémy se skinheady?
Ano. Je tady hodně skinů a velký rasismus. Romové, kteří bydlí u fotbalového stadionu, nemůžou chodit v době zápasů ven, mají strach ze skinheadů, kteří na ně bezdůvodně útočí a policie proti tomu minimálně zasahuje. Ale sem do Chánova si skini přijít nedovolí.
Byl jsem svědkem, jak skinheadi honili jednoho Roma: ze strachu utekl až do hospody, oni za ním a policie jen nečinně přihlížela. Byli to synové papalášů, policie si je asi nechtěla znepřátelit.
Jak by se to mělo řešit?
V době fotbalových zápasů a romských zábav, ale i skinheadských akcí, by policie měla zesílit hlídky. Měla by chránit Romy a skiny rozehnat.
A co drogy tady v Chánově?
Chánov je ghetto, lidi tady nemají co dělat, děti se nudí a tak fetují. Toluen si kupují samy a rodiče o tom ani nevědí. Chtělo by to tady pro děti vytvořit program aktivit pro volný čas a vést je k řádnému životu.
Jaké problémy jsou tu největší?
Sociální a bytové. Byty se tady skoro vůbec neopravují, mladé rodiny s dětmi nemají kde bydlet. Schází tady civilizace, vývoj, život, nejsou tu kina, kavárny, knihovny, parky, prostě nic, jen ghetto.
Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál