Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Čaras – byliny

Hadí kořen větší zvaný dříve rdesno hadí kořen je trvalka se silným, zprohýbaným oddenkem a přímou, až metr dorůstající lodyhou. Kvete v červnu až srpnu. Letošní tropické počasí umožnilo sběr již nyní, v předchozích letech se oddenek sbíral až na podzim nebo i na jaře. Rdesno hadí kořen je typická rostlina podhorských a horských luk například v Jeseníkách. Naopak na jižní Moravě, ale i v jižních Čechách chybí. Množí se dělením plazivého oddenku na jaře nebo brzy na podzim.

Tato bylina má výrazně svíravé (adstringentní) působení, což ji předurčuje k použití proti průjmům a proti vnitřnímu krvácení různého typu. Kořen má též působení dezinfekční a jeho účinné spektrum zasahuje většinu známých bakteriálních kmenů. Je vhodnou drogou s detoxikačním působením. Použití obkladů volíme v případě nehojících se zahnisaných ran a kožních defektů.
Rdesno hadí kořen má také jedno malé tajemství: zatím neznámým mechanismem příznivě ovlivňuje tvorbu a složení krve. Jeho použití je proto vhodné při některých formách leukémie, a jeho nasazení bývá úspěšné i při anémii – nedostatku červených krvinek. Hadí kořen by u sebe měla nosit žena, která chce otěhotnět. Vykuřování místnosti páleným hadím kořenem zvětšuje psychické síly.
V lidovém léčitelství býval hadí kořen používán též k léčbě zevně dostupné kožní rakoviny. Ve starých herbářích jej někdy můžeme najít pod označením colubrina. Název hadí kořen vznikl od předpokládané schopnosti ovlivňovat a léčit hadí uštknutí.

Hierom

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál