Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Stalo se

MLČECHVOSTY – Tragicky skončilo pátrání pro potápěče a rodiče osmiletého romského chlapce Josefa Ondiče, který utonul o velikonočním pondělí ve Vltavě v Mlčechvostech na Mělnicku. Chlapec si s kamarády hrál na betonovém políři u řeky, spadl do ledové vody a už se nevynořil.

OSTRAVA – Čtrnáctiletá romská dívka ze Slezské Ostravy byla vybrána do mezinárodní dětské poroty, která uděluje ve Stockholmu prestižní světovou cenu dětem za výjimečný výkon v oblasti umění, vědecké činnosti a sportu. Vše se koná pod záštitou švédské královny Silvie.

LOUNY – Pod troskami hotelu Oharka v Lounech, který se zřítil 1. dubna, zahynulo několik polských Romů. Jejich pozůstalí si stěžují na nedostatečný postup českých úřadů. O celé tragédii se dozvěděli z telefonátů od známých nebo po kontaktu polské ambasády.

PRAHA – Vrchní soud v Praze odsoudil 2. dubna Antona Červeňáka (32 let) z Chebu za brutální vraždu Romky na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou. Červeňák 9. října 2000 okolo šesté hodiny ráno násilným způsobem vnikl do bytu své bývalé družky. Kopáním a bitím ženě způsobil četná zranění, kterým na místě podlehla. Anton Červeňák, po vynesení rozsudku obvinil policii i soudce z rasismu.

ÚSTÍ NAD LABEM – Dopravní výchovu a základy právního vědomí učí na základních školách v Ústí nad Labem tři romské asistentky a strážníci městské policie. Nejvíce si dobrou spolupráci s městskou policií pochvaluje ředitelka Zvláštní školy v Neštěmicích. Podle ní se děti zlepšily v chování a pokleslo také záškoláctví.

Jablonec nad Nisou – Do Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity byla zvolena poradkyně tamního okresního úřadu Anna Cínová. Jejím cílem je pokusit se o řešení největších problémů nejen v celé ČR, ale i konkrétních obtíží Libereckého kraje.

(kd)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál