Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Deset tisíc na výstavu ještě prý může SRNM dostat

Putovní výstava o romském holocaustu, která bude k vidění od 24. července v sídle ombudsmana Otakara Motejla v Brně, vyvolala nelibost u brněnského primátora Richarda Svobody. Netýká se celé výstavy, pouze části o ústecké Matiční ulici.

„Deset tisíc korun. Přesně tolik žádali organizátoři od města Brna na výstavu o hrůzách romského holocaustu. Výstavu, kterou už prý nadšeně přijali lidé v Praze a Budapešti. Brněnským zastupitelům se ale nelíbilo začlenění panelu o ústecké kontroverzní Matiční ulici. Deset tisíc nebude, rozhodli. Primátor jejich obavy sdílí, volal kvůli tomu ombudsmanovi,“ napsal brněnský deník Rovnost 13. července. V článku Výstava Romů: Svoboda se radil s ombudsmanem Tereza Strnadová dále píše:
Brněnský primátor Richard Svoboda telefonicky tlumočil ombudsmanovi Otakaru Motejlovi obavy některých městských zastupitelů. Nelíbí se jim spojení romského holocaustu s aktuální situací Romů v České republice. Jak Svoboda v článku dále uvádí, zastupitelé totiž neschválili pro výstavu kvůli panelu o Matiční ulici desetitisícovou dotaci, což vzbudilo rozruch u organizátorů – Společenství Romů na Moravě a v Muzeu romské kultury, kteří se na expozici podíleli. Ombudsman ale výstavu, kterou zaštiťuje, podporuje.
„Ubezpečil jsem pana primátora, že podobné úvahy jsou bezpředmětné. Viděl jsem výstavu už v Praze a je vyvážená,“ uvedl pro RT Motejl. Podle něj by byly cenzurní zásahy nevhodné. „Ujistil jsem také organizátory, že expozice se určitě bude konat v budově mojí kanceláře,“ poznamenal Motejl. Podle něj má totiž výstava vysokou dokumentární a profesionální hodnotu. ,,Zmínka o Matiční ulici je přece jen reflexe těchto událostí do současnosti,“ bránil inkriminovaný panel Karel Holomek ze Společenství Romů na Moravě.
Podle RT lidé považují spory za ostudu. „Celý projekt je dobrý, podobných akcí by mělo být víc a určitě by je měl dotovat stát. V Brně je to jen o negativním postoji a neochotě zastupitelů,“ poznamenala v RT zástupkyně romské menšiny Dana Šarköziová. Deník uzavírá celou kauzu pozitivně: Deset tisíc korun může ještě podle ní výstava dostat. „Expozici navštívím. Jestli budu mít stejný názor jako pan Motejl a pokud bude organizátorům v rozpočtu chybět částka požadovaná od města a řádně to účetně doloží, předložím jejich žádost na nejbližším zastupitelstvu znovu,“ řekl Svoboda. Zároveň ale dodal, že sdílí pochybnosti některých zastupitelů o tom, jestli je vhodné hrůzné činy nacistů jakkoli spojovat se současnou realitou v České republice.

(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál