Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Prázdniny začaly, ne však pro ultrapravici

Začátek prázdnin znamená pro školáky prázdniny a pro ty ostatní mírnější pracovní tempo a dovolené. Opačně tohoto letního času využili neofašisté a neonacisté 1. července ve dvou městech ČR.

Fašistické sdružení Národní korporativismus (NK) svolalo demonstraci proti imigraci a imigrantům do Břeclavi a neonacistická bojůvka Národní odpor (NO) se sešla v Jihlavě k „uctění památky pravých obětí druhé světové války“ (rozuměj nacistických vojáků). Obě akce byly provázeny silnou policejní asistencí a také přítomností antifašistů, kteří se je snažili více či méně úspěšně narušit.
V Břeclavi se fašisté z NK sešli na vlakovém nádraží v počtu asi 120 kousků, převážně z Hodonínska a Ostravska. Nejnovějším hitem se stalo heslo, které ultrapravičáci pořvávali směrem k přítomným antifašistům Nefetuj a pracuj! – vskutku originální. K malému konfliktu došlo až na závěr akce, kdy se průvod NK vracel zpět na vlakové nádraží blokované antifašisty. Policie však blokádu prorazila a opět tak ukázala na čí straně stojí.
V Jihlavě se sešlo několik desítek převážně pubertálních příznivců NO, kteří byli od přítomné skupinky antifašistů vyškoleni již na nádraží, a tak se bleskově schovali pod ochranu policejních těžkooděnců. Ti pak neonacisty naložili do přistaveného trolejbusu, který je odvezl na hřbitov, kde byl položen ošuntělý věnec s nápisem Wir nicht vergessen (Nezapome-neme) a mladí náckové se snažili držet minutu ticha za padlé esesmany a dozorce koncentračních táborů. Minuta ticha však nevyšla podle představ aktivistů NO, protože byla přerušována pískotem a skandováním antifašistů a místních Romů, kteří byli policií drženi za zdí hřbitova. Hrdinství árijských nadlidí se projevilo v noci, kdy ve skupince přepadli mladou dívku na jihlavském nádraží a zbili ji. Za zmínku stojí také chování policie, kterou ani skandál po zásahu proti Kateřině Jacques nepoučil o normách slušného jednání. Neznalost zákonů, arogance a buranství tak zůstávají nadále rozpoznávacím znamením příslušníků zásahových jednotek Policie ČR.

Jiří Salik Sláma

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál