Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Historická šance upozornit na život evropských Romů -

Výstava o holocaustu bude i v New Yorku
Putovní výstava o romském holocaustu, která je nyní k vidění v Brně, bude v příštím roce v New Yorku. Brněnského organizátora této výstavy Karla Holomka informoval o tomto velkém úspěchu Romani Rose, představitel organizace německých Romů a Sintů. „V těchto dnech mi z kanceláře kompetentního státního podtajemníka Organizace spojených národů Shashi Tharoora přišla zpráva, že naše výstava v anglickém jazyce The Holocaust against the Roma and Sinti and present day racism in Europe bude v následujícím roce představena u příležitosti mezinárodního pamětního dne holocaustu (27. ledna) v sídle Spojených národů v New Yorku. Zahajovací akce se bude pravděpodobně konat 24. ledna 2007,“ píše Rose ve svém dopise.

„Po velkém úspěchu našeho společného zahájení výstavy v Evropském parlamentu ve Štrasburku 17. ledna 2006 by bylo velmi důležité, aby se také zahájení v New Yorku zúčastnilo co možná nejvíce politických představitelů naší menšiny,“ uvádí dále. S touto výstavní prezentací v USA jsou spojeny obrovské finanční náklady, už jen za transport. „Jsem si ale jist, že vládní místa kompetentní pro vaši práci vám dají prostředky k dispozici, zvláště když se jedná u první prezentace naší výstavy v hlavním sídle Spojených národů o událost mezinárodního politického významu.“
Romani Rose zdůrazňuje, že zahájení výstavy v New Yorku skýtá jedinečnou historickou šanci: „Jsem přesvědčen, že tímto se pozornost mezinárodní veřejnosti obrátí na kapitolu evropských dějin dvacátého století, která byla po desetiletí zatlačována do pozadí a zároveň se zostří povědomí o obtížných situacích v oblasti lidských práv více než deset milionů Romů v dnešní Evropě.

(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál