Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Genocida Romů a Sintů

Zastupitelstvo Brna odmítlo malou dotaci ve výši 10 000 korun na podporu nadcházející výstavy o genocidě Sintů a Romů v Evropě. Údajně proto, že na jednom z panelů se objevila zmínka o zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem. Zastupitel Robert Kotzian uvedl, že to poškozuje ČR a že je to výraz perzekuce Romů v ČR, což není pravda, podle něj.
Pro soudného čtenáře uvádím přesné znění textu na inkriminovaném panelu, ať sám posoudí, zda zastupitelé Brna kvůli třísce v patě neusekli celou nohu.

Zeď v Ústí nad Labem

V severočeském městě Ústí nad Labem nechala radnice za ochrany policie 13. října 1999 postavit asi 2 m vysokou a 62 m dlouhou betonovou zeď, aby tak oddělila čtvrť obývanou převážně Romy od řady rodinných domků. Zeď se pro mezinárodní veřejnost stala symbolem rasismu namířeného proti Romům. Po masivních protestech se městské zastupitelstvo 23. listopadu rozhodlo zeď odstranit.
Jedna z fotografií zachycuje Gizelu Lackovou, která 13. října 1999 se symbolicky spoutanýma rukama protestuje proti stavbě zdi. Výstava zahrnuje tři témata: nacistické teorie o podřadných rasách, praktické závěry těchto teorií ústících v romském a židovském holocaustu a reflexe těchto událostí do současnosti. Součástí té reflexe jsou například reakce radnic na problémy s Romy a jejich způsob řešení, jako ten v Ústí nad Labem v podobě zdi, neomalené názory na „cikánský tábor“ v Letech u Písku apod. Výstava, která by se nezabývala takovou reflexí, by nebyla k ničemu. Důležité je poučení z těch pohnutých událostí.
Zmiňované problémy jsou v ČR obecně známou skutečností včetně projevů rasismu, ať už skrytého či otevřeného. S tím nelze dělat nic jiného než si to přiznat, leda že bychom se společně všichni snažili špatné dopady tohoto stavu odstraňovat.
Jsem také vlastenec, ale to neznamená, že musím mít před očima vlčí mlhu a být vůči své zemi nekritický. První podmínkou odstranění něčeho, co se mi nelíbí, je si problém přiznat.
Pikantní na celé záležitosti je okolnost, že jsme se snažili vstřícně dát šanci městu Brnu, aby mělo na výstavě účast a aby nemělo ostudu. No, ostuda je tu jako Brno. O těch 10 000 korun vůbec nešlo! Vstřícnost se nevyplácí.

Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál