Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Rozsudek provázely rasistické nadávky a útoky

HRADEC KRÁLOVÉ (kd, ror) – Kralovéhradecký krajský soud 29. března odsoudil Vlastimila Pechance (22 let) na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou za vraždu s rasistickým podtextem. Rozsudek ještě nenabyl právní moci, neboť odsouzený na místě podal odvolání. Konečný verdikt tedy vynese Vrchní soud v Praze. Pechanec loni v červenci pobodal na diskotéce ve Svitavách Roma Otu Absolona, otce dvou dětí, který zraněním v nemocnici podlehl. Státní zástupkyně si vzala lhůtu na rozmyšlenou.

Ani soudní projednávání se nevyhnulo rasistickým nadávkám a dokonce fyzickým útokům. Ihned po vynesení rozsudku odešlo ze soudní síně několik pobouřených skinheadů. Ti poté na chodbě uráželi přítomné Romy a před budovou chtěli napadnout bývalého zmocněnce poškozené rodiny Jakuba Poláka. Dále vyhrožovali hradeckému studentovi a odpůrci neonacismu Robertu Štěchovskému zabitím. „Nadávali, vyhrožovali mi zabitím, přímo mi ukazovali, že mě podříznou,“ uvedl napadený.
Celý incident byl i příčinou kritiky postupu policie ze strany královéhradeckého soudu. „Vadilo nám trochu to, že ačkoliv byli přítomni už u jednání a později i venku dva uniformovaní policisté, celému tomu incidentu a potom i fyzickému napadení v podstatě tak trochu nečinně přihlíželi,“ uvedl mluvčí Krajského soudu Pavel Staněk. Policie kritiku odmítla a uvedla, že incident vyšetřuje. Původně začala případ vyšetřovat jako přestupek, ale 2. dubna ředitel Okresní policie v Hradci Králové připustil, že někteří Pechancovi příznivci budou pravděpodobně obviněni z několika trestných činů. Konkrétně jde o trestné činy výtržnictví a hanobení národa a rasy.
Nejde o jedinou kritiku práce policie, která v souvislosti se svitavskou vraždou zazněla. Státní zástupkyně kritizovala policisty zasahující ve Svitavách za nedbalost. Mohli zajistit více důkazů,než se jim podařilo, uvedla. Například déšť smyl přes noc otisky prstů z vražedného nože. Pechanec mohl z diskotéky v noci odejít domů, policie ho zadržela až druhý den. Ke kritice policie se připojil znalec Radovan Havel z Ústavu soudního lékařství LF UK. Neskrýval své překvapení, že policie nepozvala k rekonstrukci vraždy žádného ze soudních lékařů. Podle Havla to je neobvyklé, až zarážející.
Chybu přiznala i Policie. Podle kontroly Policejního prezidia předpisy porušili policisté, kteří v operačním středisku přijímali první informace o jeho smrti. Zatím však není jasné, zda budou potrestáni. „Kontrola dospěla k závěru, že operační středisko okresního ředitelství ve Svitavách nepostupovalo zcela v souladu s předpisy. Na místo činu neposlalo dostatečný počet policistů, jak si to situace vyžadovala, a neinformovalo příslušné nadřízené. Policejní hlídka zasahující na místě se žádného pochybení nedopustila,“ prohlásila mluvčí východočeské policie Iva Marková.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál