Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Muzejní noc nebyla temná

Muzejní noc se stává pro Brňany stále oblíbenější kratochvílí, které se účastní každoročně tisíce lidí. V noci z 19. na 20. května zůstala otevřena všechna brněnská muzea, zájemci se přesunovali od jednoho k druhému, anebo zůstali jen v tom jediném, které si vybrali. Také Muzeum romské kultury pro ně připravilo bohatý program, poskytující naplnění pro všechny smysly.

Odpolední vernisáž Čalo voďi / Sytá duše představila romskou literární tvorbu u nás a poté začalo živé vystoupení kapely Devla drom. Nejen kulturou však živ je člověk, proto bylo pro četné návštěvníky připraveno pohoštění z tradičních romských jídel, která se prodávala přímo v muzeu či se vařila venku v kotlíku na ohni. K atmosféře přispívalo také oblečení pracovníků muzea do tradičních romských krojů. K muzejní noci patřilo čtení z romské literatury a ústní slovesnosti.
Návštěvníci neskrývali svoje nadšení, byli k sobě vlídní a ukazovali tak školu tolerance v praxi. Tuto atmosféru si pak odnášeli k sobě domů a do svých životů, doufejme jen, že vydrží alespoň do další muzejní noci. Nutno dodat, že jedna muzejní noc, může v (nejen) mladých duších udělat více práce, než stovky vládních doktrín a nařízení. Toto je multikuturalismus v praxi, bez zbytečných frází. Poděkování patří organizátorům a organizátorkám, kteří tímto přispěli k poznání a soužití kultur.

(J. S. S.)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál