Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Výstava o genocidě Romů a Sintů za 2. světové války

Jak jsme vás již informovali v minulém čísle Romano hangos, ve čtvrtek 25. května byla vernisáží zahájena výstava genocidy Romů za 2. světové války v prostorách Národní galerie v Praze. Výstava ukazuje na rozsah této genocidy v Evropě a představuje unikátní informaci, která dosud nebyla v takové formě a rozsahu podána. Výstava, kterou instaloval Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou, potrvá do 16. července, pak bude přemístěna do Brna.

Při vernisáži byl přítomen šéf organizace německých Romů a Sintů v Heidelbergu Romani Rose, který se nejvíce zasloužil o vytvoření expozice a její putování po celé Evropě. Na výstavě promluvil také místopředseda vlády ČR Jiří Havel v zastoupení premiéra Paroubka, který výstavu zaštítil.
Početná účast návštěvníků i členů diplomatického sboru ukázala, že otázky zatím stále neznámého romského holocaustu mají šanci překlenout se přes tento handicap. Ve slovech řečníků, kterých bylo bezpočet, zaznívaly i kritické hlasy upozorňující na nedostačující reflexi těchto smutných událostí do současné společnosti.

(red.)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál