Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Čaras – byliny

Černý bez právě začíná kvést. Přesto že nás obklopuje ze všech stran a zdá se nám být všední, má velkou hodnotu z hlediska medicínského, ale i magického. Jde o známý keř nebo stromek, dorůstající výšky několika metrů.
Sbírá se především květ, nejlépe kolem poledne. Květ je vynikající potopudnou drogou a má i účinky močopudné. Zároveň příznivě ovlivňuje cévní stěny. Podáváme jej většinou při nachlazení a při nemocech cév, ale jinak mají prostředky z černého bezu široké spektrum působení, protože ovlivňují kontaktní ekzémy, podporují vykašlávání, podporují tvorbu mateřského mléka a podobně.
Plody působí jako účinné analgetikum při neuralgiích, například při bolestech trojklanného nervu, páteře a kloubů, kde se projevuje i účinek protizánětlivý. Plody také působí mírně projímavě a mírně snižují krevní tlak.

List se dá využít na tzv. suché zábaly, kdy se do čerstvých listů balí klouby při revmatických bolestech. List ve formě čaje čistí krev a pokožku a pomáhá i jako součást čajů proti akné. Navíc pomáhá i proti nepříjemnému tělesnému pachu.
Z plodů černého bezu je možné připravit celou řadu potravinářských výrobků: povidla, kompoty, víno nebo likéry, které při rozumném požívání mají stejný léčivý účinek jako ostatní přírodní léčiva. Znamenitým přípravkem je sirup z bezových květů, který stejně jako čajový nálev slouží v zimním období proti nachlazení.
Keř bezinky rostoucí poblíž domu pomáhá klidnému chodu domácnosti, pruty umístěné kolem domu chrání před zloději a hady.
Bez se používá při svatbách, aby dvojice měla štěstí. Těhotné ženy líbají bezový keř, aby zajistily svému děťátku dobrou budoucnost. Máteli neklidné spaní, položte si vedle polštáře bezinky. To vám umožní klidný spánek. Bez vás ochrání před pokušením k cizoložství. Hrajeteli na píšťalku z bezu, můžete přivolat duchy. Nejlepší dobou na hraní je půlnoc a opuštěné místo co nejdál od lidských obydlí.
Mnozí se domnívají, že pálit bezové dřevo je nebezpečné. Někteří Romové to přísně zakazují. Mágové po dlouhá staletí používají bez k výrobě magických holí.

Hierom

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál