Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Představujeme nový hudební projekt Black Magic

Duší a vedoucí osobností Black Magic (BM) je Jano Berky Mrenica Jr. Je lídrem skupiny a majoritním autorem repertoáru. Po ukončení hudebních studií působil tento houslový virtuos ve světoznámé kapele svého otce, s níž procestoval všechny osídlené kontinenty a všude sklízel zasloužené ovace. V současnosti působí na poli tradiční „gypsy music“ a folkloru se svojí vlastní formací Diabolské husle.

Společně nahráli několik zlatých a platinových desek, koncertovali v Evropě, USA, Číně a Japonsku. Španělsko procestovali s programem fúzujícím tradiční cikánskou hudbu a slovenský folklor s flamenkem. Doma J. B. M. Jr. často spolupracuje s veličinami popové i operní scény (Lucie Bílá, Peter Dvorský). Vzhledem k jeho širokému záběru (kromě houslového mistrovství, kompozičního a aranžérského kumštu na poli tradiční akustické cikánské hudby a folkloru je i zručným hudebním programátorem a nadšeným uživatelem moderních hudebních technologií, ve kterých se orientuje se stejnou samozřejmostí, s jakou ovládá svoje housle) je projekt BM jen logickým vyústěním těchto tendencí, když spojuje prvky etnohudby a romskou tradici s elektronickou modernou a současnými tanečními trendy.
Zpěvačka Eva Samer žije a tvoří ve Vídni. Vystudovala housle a zpěv a tak je podobně jako Iva Bittová fenoménem zpívající romské houslistky, i když s méně alternativním zaměřením. Její parketou je gypsy jazz. S formací světově proslulého cikánského kytaristy Harriho Stojky nahrála album, které získalo rakouskou obdobu Grammy.
Producent, skladatel, aranžér a programátor Andrej Turok má na svém kontě kromě vlastního profilového alba Golemissimo spolupráci s ikonami domácí popové, operní i etnoscény (Richard Miller, No Name, Bára Basiková, Peter Dvorský…). Romské skupině Kmeťoband vyprodukoval dvě platinová alba, respektovanému jazzovému kytaristovi Henrymu Rothovi zase jeho americké album Spirit of Memory s účastí veličin jako Dough Wimbish (Mick Jagger, Libiny Colours), Lev Soloff (Barbra Streissand) a Delmar Brown (Sting, Jaco Pastorius). Věnuje se i filmové hudbě (Luther, Bednárik), pro režiséra Juraje Jakubiska např. zkomponoval a nahrál hudbu k filmu Post Coitum.
Anka Vaškovičová je špičková tanečnice a choreografka s romskými kořeny a skvělým exotickým vzhledem. Orientuje se hlavně na show dance a hip hop. Pro projekt BM postavila originální choreografie s nádechem orientu a cikánskými tanečními prvky v neobvyklém kontextu elektronické hudby.
Zvukový aranžér, skladatel a programátor Marek Šurin, který se podepsal pod finální zvuk alba a přispěl na něj jednou skladbou a několika aranžemi, vlastní studio Soundshine, kde se projekt z valné části realizoval. Patří mezi nejprogresivnější mladé hudebníky, kteří se aktivně podílejí na tvorbě trendů na taneční scéně (housle, trance, techno, breakbeat, chill out…).
Hostující raper Kris je jednou z formotvorných postav bratislavské hip hopové scény a působí ve skupině Nastia. Podobně jako v žilách Rytmuse z Kontrafaktu i v těch jeho koluje cikánská krev.
Účast Fredyho Samera (exmanžel Evy Samer) na albu je dílem šťastné náhody. V rámci studiového jamování se zachovala stopa, kterou producenti zhodnotili jako víc než vydařenou, a tak ji později použili na toto album. Kuriózní, ale pravdivé…

EMI, Česká republika

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál