Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Čaras – byliny

Medvědí česnek roste nejraději ve stinných lesích, hájích a vlhkých křovinách, například je velmi hojný na Brněnsku, v jihomoravských lužních lesích, ale i v Polabí a jinde. Sbírá se především list, jenž byl již velmi dávno využíván člověkem osídlujícím střední Evropu. Díky své „česnekové“ chuti i vůni byl už prehistorickými sběrači velmi rychle rozpoznán jako vhodná potravina. Listy medvědího česneku mají celou škálu léčivých účinků, a protože v dávných dobách o medicíně panovaly spíše mlhavé představy, byla mu přisouzena ochranná magická moc.

Výrazně snižuje krevní tlak, čistí krev, zahání střevní potíže a působí na zácpu stejně dobře jako na průjem. Ve formě odvaru se dá velice účinně využít při rýmě, kašli, zánětu nosohltanu a obdobně. Nejvíce atraktivní je použití česneku medvědího jako zeleniny do ozdravných jarních polévek, případně jen tak přímo na místě sběru mezi krajíce chleba namazaného máslem. Je však třeba být opatrný na konzumované množství. Větší dávky při čištění organismu zatěžují ledviny. Ozdobená svačina však nikomu neublíží.
Není divu, že s takovým zásadním vlivem na harmonii těla byla tato léčivá bylina považována za jednoho z ochránců před všemožnými zlými silami.

Hierom

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál