Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Premiér by investoval do vzdělání mladé romské generace

Jednání s majiteli vepřína zkrachovala

O osudu vepřína v Letech u Písku podle premiéra Jiřího Paroubka pravděpodobně rozhodne až příští vláda. A to přesto, že před časem tvrdil, že problém vyřeší do konce tohoto volebního období a že vláda v návrhu státního rozpočtu počítá s částkou, za kterou by vepřín od jeho majitele vykoupila.

V návrhu rozpočtu se ale tato částka neobjevila. O daleko méně průbojných snahách ČSSD o odstranění vepřína svědčí i premiérův současný postoj. Ten by patřičný obnos potřebný na likvidaci investoval do vzdělání mladé romské generace, přestože si je vědom přání romských aktivistů. Na dlouho očekávanou schůzku s ředitelem společnosti, které vepřín patří, navíc ministr zemědělství Jan Mládek nedorazil; její zástupce přijal pouze jeden z ministerských úředníků.
Odkoupení vepřína by údajně přišlo na 550 milionů korun, avšak stát nabízí za vepřín příliš málo. Jako politická strana jsou jednoznačně pro likvidaci provozu vepřína pouze Zelení.
S likvidací vepřína nesouhlasí ministr kultury Vítězslav Jandák, který to považuje za zbytečný populismus. Za tyto postoje ho kritizovali účastníci zádušní pravoslavné bohoslužby v Letech u Písku 8. dubna, které se zúčastnilo na 30 lidí. U památníku si připomněli tragický osud Romů, kteří za druhé světové války zahynuli v místním sběrném táboře. Celá kauza je pro romské aktivisty velkým zklamáním. Předseda výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu Čeněk Růžička poukázal na to, že celá aktivita vlády mohla být jen humbukem určeným pro Evropskou unii, Ervín Olah, spoluorganizátor vzpomínky, zas míní, že vláda nemá na kauze vůbec žádný zájem. Svědčí o tom i fakt, že se na pietní akt nedostavil žádný politik.
Vládní komise pověřená hledáním řešení, jak vepřín odstranit, funguje dál. Členka komise Kateřina Jacques slibuje, že do konce volebního období návrhy řešení předloží. Zatím jediným konkrétním návrhem komise bylo vyhlášení památkové zóny, která by znemožnila majitelům vepřína na místě dál stavět. Jandákovo ministerstvo kultury ho vzápětí označilo za neproveditelný.
Předvolební snahy o získání co možná největšího počtu voličů jsou podle politologů jasným důvodem, proč se otázka likvidace vepřína nikam nepohnula. Kauza Lety a romská problematika jsou krátce před volbami citlivým tématem jak pro ČSSD, tak i pro ostatní strany. Boj proti vepřínu by mohl podle některých poškodit ČSSD. Je rovněž možné, že se politické strany bojí odlivu voličů, zároveň pro ně romská komunita nemusí nutně představovat početný volební potenciál.
Čeněk Růžička hodlá informovat vládu o tom, jak je možné ušetřit 170 milionů korun při řešení situace v Letech u Písku. Chce tak učinit dne 25. května, kdy se v Praze uskuteční vernisáž první velké výstavy o evropském romském holocaustu pod záštitou předsedy vlády Jiřího Paroubka a pražského primátora Pavla Béma. Výstava bude k vidění do 16. července ve Veletržním paláci.

(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál