Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Rom zvítězil nad skinheadem

Slovenský deník SME si nechal nedávno udělat průzkum mezi vzorkem obyvatelstva na téma sousedských vztahů. Vyplynulo z něj, že 58 procent obyvatel by mělo raději za souseda Roma, než rasistického skinheada.

Výsledky výzkumu byly s velkou slávou podávány jako úspěch soužití a tolerance, například Daniel Milo ze sdružení Ľudia proti rasismu porovnává průzkumy z roku 2000 a 2001, ze kterých vyplývá klesající podpora hnutí skinheads v zemi. Důležitý je také fakt, že průzkum byl proveden v době, kdy je stále ještě živá vzpomínka na Dana Tupého, kterého na podzim zabili v Bratislavě pravděpodobně neonacisté. Tato brutální vražda probudila na čas Slováky z letargie a Bratislava tak byla svědkem nebývale silných antifašistických demonstrací.
Výsledky průzkumu se rozhodně nemohou vydávat za nějaký závratný úspěch. Skrytý, ale i brutálně otevřený rasismus má (nejen) na Slovensku tuhý kořínek. Dobře si pamatujeme na zásahy policie a armády proti Romům na východě země vedené z nejvyšších míst (křesťanský fundamentalista Paľko na ministerstvu vnitra) a zničující sociální politiku ministra Kaníka, proti jehož sociálnímu inženýrství působí česká stínová ministryně ODS Alena Páralová téměř jako lidumilka. Kapitolou samou pro sebe je fašistická Slovenská národní strana, která se ale svými postoji alespoň netají a nehalí je do líbivých frází o rovnosti šancí. Zkrátka průzkum – neprůzkum, moc se toho u našich východních sousedů nezměnilo a zřejmě jen tak nezmění.

(jss)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál