Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Osmý duben – den nejen romské identity

Osmý duben slaví Romové na celém světě jako Mezinárodní den Romů. V tento den, který byl ustanoven na čtvrtém kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě (1990), si lidé připomínají oficiální zpečetění mezinárodní spolupráce Romů. Romské hnutí tak nabylo mezinárodní, politické i sociální dimenze. Účastníci oslav si každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, sjednocení, spolupráci a zejména své „romipen“, tedy romskou identitu. Letos si navíc připomněli i 35. výročí založení Mezinárodní romské unie.

Praha
Pražská občanská sdružení Athinganoi, Romea a Amare Dromeha připravila v rámci letošních oslav v týdnu od 3. do 7. dubna kulturní akce, semináře a informační kampaň. První ze seminářů, který se věnoval romským mezinárodním aktivitám k 35. výročí založení Mezinárodní romské unie, se konal 3. dubna v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vystoupili na něm Emil Ščuka a Eva Davidová. V úterý pak následoval seminář o studiu romistiky a sérii završil středeční seminář o otázkách anticiganismu, romofobii a rasismu v České republice (vystoupili na něm kupříkladu Kateřina Baršová a právník David Strupek).
V rámci oslav proběhly dva koncerty: v úterý 4. dubna to byla skupina Kale, která zároveň pokřtila i své první nové CD vydané po rozchodu se zpěvačkou Věrou Bílou. Jako host krátce vystoupil i kytarový virtuos a držitel ocenění Anděl Radim Hladík, který s romskou formací spolupracoval na nahrávce Slunečný hrob, která se objevuje na novém albu. Společná verze této známé skladby zazněla na slavnostním křtu. Na čtvrtečním koncertě se představili Le Chavendar, Andre Pest, Vojta Lavička & Demeter Trio a Bengas.
Vyvrcholení informační kampaně bylo ve čtvrtek na náměstí Míru, kde občanská sdružení Romea, Athinganoi, Amare dromeha a RMosty: kolemjdoucí se mohli seznámit s prací romských neziskových organizací a některými romskými tradicemi, poslechnout si tradiční romskou hudbu, shlédnout taneční vystoupení dětského souboru a ochutnat romská jídla.
Týdenní oslavy završilo páteční setkání organizátorů a účastníků oslav u stromu na Letenské pláni. Jako symbol národnostních menšin žijících v Praze a zapuštění jejich kořenů byl zasazen v roce 2004 v rámci oslav Mezinárodního dne Romů.

OSLAVY V BRNĚ
V prostorách Muzea romské kultury hrála v pátek odpoledne romská cimbálová muzika pod vedením Viliama Oračka a konala se komentovaná prohlídka stálé expozice, která mapuje tradice, kulturu a historii Romů v etapě od roku 1945 do současnosti. Návštěvníci si mohli rovněž prohlédnout dvě další výstavy: výstavu černobílých fotografií Krásné časy a výstavu s názvem Kde zní zpěv, mizí žal o tradičním hudebním folkloru Romů.
V Brně se oslavy nesly ve veselém duchu a pro mnoho lidí byl tento den i příležitostí k tomu, aby si konečně vychutnali opožděný příchod jara. V příjemném slunečném dni probíhaly oslavy na několika místech současně. Kolem 14. hodiny zahájily svůj program SRNM a IQ Roma Servis, o něco později začal bohatý program v Muzeu romské kultury a v Dromu. Oslavy, které jsme připravovali za SRNM, probíhaly na faře vedle Vojenské nemocnice celé odpoledne. Děti i dospělí si vychutnávali vystoupení několika dětských pěveckých a tanečních sborů, k tanci hrála také kapela mladých amatérských hudebníků. Kolem 15. hodiny vyšli všichni ven, aby symbolickým uvázáním barevných pentlí kolem stromu tolerance vytvořili alespoň několikadenní památku na Mezinárodní den Romů. Stromek zasadil před dvěma lety předseda SRNM Karel Holomek spolu s dalšími lidmi ze SRNM a založili tak tradici společného scházení se kolem něj. Tuto tradici „vyšperkoval“ letos svým nápadem s pentlemi Michal Kročil, koordinátor projektů SRNM, a tak je stromek téměř celý pokryt červenými, zelenými a modrými stužkami podle barev na romské vlajce.
V sídle IQ Roma servisu na Hybešově ulici v Brně probíhal komornější program, zaměřený hlavně na rodiče s dětmi z řad klientů organizace. Cílem bylo využít co nejvíce neformálního prostředí a navázat tak s klienty jiné formy kontaktu.
Kdo ještě neměl dost, mohl strávit zbytek večera na Dromu, kde probíhala velká párty přímo na nádvoří v sídle organizace na Bratislavské ulici a porůznu se rozšiřovala i ven na ulici, podle toho, jak chtěli její účastníci. Na této živelné akci se vystřídalo několik set lidí, kteří vesele tančili a bavili se. Tak má oslava MDR vypadat. Symbolika, hudba, připomenutí historie a hlavně upřímný mezilidský kontakt, který tolik chybí v dnešní odcizené době.

Jiří Salik Sláma

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál