Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Anketa

Jaký je váš názor na romskou emigraci?

M. Ištánková, Přerov
Žiji tady 40 let, a to co je dnes, jsem ještě nezažila. Děti nám ve škole napadají, práce pro nás není, na sociálce nám vyhrožují, že nám nenáleží žádné peníze, tak co tady máme dělat? Já bych odjela do Anglie hned, ale nemám na cestu. Mám dvě děti a jsem na sociálce. V Anglii už dlouho žijí naše rodiny a říkají, že s nimi jednají jako rovný s rovným.

Pavlína Šarköziová, Přerov
Dcera se čtyřmi dětmi bydlela v závadném bytě a měla na něm dluh. Z bytu ji vyhodili i s dětmi na ulici. Nedali jí ani možnost, aby dluh zaplatila, i manželství si kvůli tomu rozbila. Byla nucena odjet do Anglie a dvě děti mi tady nechala. Úředníci tady s námi zacházejí jako se psy, jako bychom ani nebyli lidé. Z úřadu práce na nás tlačí, ať si najdeme práci, ale pro nás Romy není. Do zaměstnání nás žene také sociálka, a když nedoneseme potvrzení, že nás nechtějí do práce, tak nám zastaví dávky. Když jsem tam řekla vedoucí, že zákon na zastavení sociálních dávek není, tak ona mi odpověděla, že to tak v Olomouci rozhodli. To si dělají úředníci zákony mezi sebou a jen na nás na Romy? Z čeho budeme žít?

Ivan Veselý, Praha
Emigrace není problémem jen Romů, ale celé společnosti a mrzí mě, že spousta Čechů to připisuje právě jen jim. Můj názor je, že Romové, kteří se rozhodli odejít, pro to mají svůj důvod. Jedni zkoušejí štěstí, druzí mají opravdu problémy s diskriminací a rasismem a jiní jsou zase spekulanti. Když je nepřijmou v Anglii, zkusí to jinde. Ale to jsou ti, kteří opravdu chtějí odejít a změnit tak svůj život. Ti, co měli velké problémy, už odešli. Já jsem se rozhodl, že tu zůstanu a budu s rasismem a diskriminací bojovat.

František Cína, Přerov
Odjel bych ihned pryč. Nutí mě k tomu podmínky: vyhodili mě z baráku, měl jsem tam skoro dva tisíce dluh a že jsem to nesplatil do určeného termínu, tak mě vyhodili bez náhrady bytu.

Oto Tietze, Broumov
Romové zřejmě odcházejí proto, že jsou tady diskriminováni. Češi se vůči Romům moc dobře nechovají, takže si myslím, že někteří i mají důvod odcházet. Ale neměli by. Rasismus a diskriminace jsou všude a Romové by vše měli řešit tady, doma. Tím, že odejdou, se nic nezmění. Jiní ale třeba zase odcházejí za lepším. Kdybych byl Rom a byl diskriminován, možná bych se snažil žít někde jinde, i když je to těžké.

Matěj Šarközy, Strakonice
Emigrují někteří Romové, kteří tady byli rasisticky napadeni a nedovolali se spravedlnosti. A jiní zase odcházejí jen proto, že už jejich rodiny odjely a oni tu zůstali sami. Ale jsou i tací, kteří jdou za lepším a někteří ani nemají důvod odcházet. Ano, Romové v ČR mají problémy s rasismem a diskriminací, ale měli by je řešit tady doma a ne odchodem do ciziny, kde je nechtějí a vracejí je zpět.
Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál