Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  napsali jste nám

Místo na ulici jsou v centru

V Krnově při základní škole na náměstí Míru vzniklo Komunitní centrum Roma. Založili jsme je společně s rodiči romských žáků zejména kvůli tomu, že se neměly kde scházet. Přes celou zimu se tak setkávaly v místním největším hypermarketu a tam vznikaly problémy s ochrankou i nakupujícími. Došlo to tak daleko, že dva členové ochranky brutálně zbili dva chlapce, kteří poté strávili pár týdnů v nemocnici. Informoval o tom bulvární deník s titulkem V Krnově řádí romské gangy.

To nás vedlo k rozhodnutí založit komunitní centrum, které se zaměřuje na práci s dětmi a mládeží ve věku od šesti do 20 let. Máme kroužky taneční, čardáše i diskotance, hudebněpěvecký, pracovních činností, zájem je také o fotbalový oddíl a cvičení pro ženy. Tyto kroužky vedou romští rodiče ve svém volném čase a zcela zdarma. Počet dětí zapsaných do centra se přiblížil stovce. Od jeho založení, což je zhruba pět týdnů, nepostávají děti na ulicích či v hypermarketu. Připravujeme také besedy pro mládež: o drogách, sexuální výchově aj., chystáme maškarní zábavu pro děti a fotbalový turnaj.
Touto činností chceme motivovat nejen děti a mládež, ale zejména dospělé, aby si uvědomili, že je důležité směrovat děti správným směrem, aby jim byli příkladem a aby jako my věřili v sebe samé.Vždyť na to máme.
Chtěla bych poděkovat především ředitelce Mgr. Dagmar Pavlíkové, která nám poskytla bezplatně prostory školy, rodičům Aleně Bikárové st., Aleně Bikárové ml., Renatě Žigové, Michalovi Vlačuhovi a Anežce Žigové za vedení kroužků a za obětování jejich volného času.

Petra Kotlárová, Krnov

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál