Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Portréty českých Romů ve Washingtonu

Ve výstavních prostorách českého velvyslanectví ve Washingtonu začala 9. února výstava portrétů českých Romů. Portréty lidí, kteří to „v životě někam dotáhli“, zachytil v letech 2001 až 2004 americký fotograf Chad Evans Wyatt.
Kolekce černobílých portrétních fotografií představuje romskou komunitu v ČR dosud zcela opomíjeným pohledem. Ukazuje Romy, kteří uspěli ve svém profesním životě a jsou zcela přirozenou součástí české společnosti. Chad Wyatt na svých portrétech představuje nejen vynikající muzikanty, ale také úspěšné podnikatele, pedagogy, právníky, lékaře, politiky, novináře, občanské aktivisty, policistu, duchovního. Výstava tak má kromě své umělecké hodnoty důležitý sociální rozměr.

V České republice byla výstava představena dosud třikrát: v Muzeu romské kultury v Brně, v Letohrádku královny Anny v Praze (2005) a v Ústí nad Labem (2005). Na jaře se chystá vernisáž v Univerzitní galerii v Plzni. Fotografie si lze prohlédnout i na www.romarising.org.
K výstavě byla vydána stejnojmenná českoanglická kniha (nakladatelství Argo, ve spolupráci s nadačním fondem Dobrý soused). Knihu ve Washingtonu prodává prestižní knihkupectví Politics and Prose.
Výstava ve Washingtonu potrvá do 6. dubna, poté se přesune do výstavních prostor Kolumbijské univerzity v New Yorku.
Chad Evans Wyatt žije a pracuje ve Washingtonu, specializuje se na portrétní fotografii. Pochází z muzikantské rodiny, vyrůstal v New Yorku a v Paříži. Ve své tvorbě se soustřeďuje na portrétování osobností ze světa umění. Jeho fotografie jsou ve sbírkách hudebních oddělení Smithsonian Institution, Kongresové knihovny a National Gallery of Art ve Washingtonu. Fotografoval pět prezidentů USA a mnoho dalších významných osobností americké společenské a politické scény.
Českou republiku navštívil poprvé v roce 1993, když doprovázel svoji manželku Kathleen KennedyCoreyovou, která sem přijela hledat své české kořeny a nalezla je. Prvním velkým českým projektem Chada Wyatta byl průřezový několikagenerační soubor portrétů české umělecké a tvůrčí komunity. Projekt zakončil Wyatt v roce 2000 výstavou a stejnojmennou knihou 101: Umělci v ČR (nakladatelství Argo). Na pražském Knižním veletrhu byla oceněna titulem Nejlepší fotografická kniha roku 2000.
K úspěchu svého projektu Roma Rising / Romské obrození Chad Wyatt řekl: „Možná to byl můj původ syna muzikantských rodičů (jeden byl černý a druhý bílý), za který vděčím mimořádnému přijetí v romské komunitě.“
Výstavní a knižní projekt Roma Rising / Romské obrození vznikl s finanční pomocí ArtsLink/CEC International Partners z New Yorku, velvyslanectví USA v Praze, a také díky osobnímu příspěvku velvyslance J. Cabannise. Podílely se i MK ČR, Městská část Praha 1 a společnost Hewlett Packard.
(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál