Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Trestní oznámení Národní strany odložena

PRAHA – Státní zástupce odložil trestní oznámení krajně pravicové Národní strany (NS) na romské a občanské aktivisty. První z nich její představitelé podali na začátku ledna. Z trestného činu pomluvy nařkli předsedu romské organizace Dženo Ivana Veselého, který v televizi označil NS za fašistickou.

„Národní straně bylo sděleno, že její trestní oznámení neobsahuje skutečnosti, které by zakládaly podezření ze spáchání trestného činu,“ řekl pro ČTK státní zástupce Tomáš Bláha.
Krátce na to uspořádala Národní strana v Letech u Písku, na místě bývalého protektorátního sběrného tábora pro Romy, shromáždění svých stoupenců. Na místo přišli také proromští aktivisté a jejich střet skončil zadržením dvou lidí a několika trestními oznámeními. NS je ihned podala na Kateřinu Jacques, Petra Uhla, Petra Třešňáka a Karla Holomka. Všechny vinila z pomluvy. Ani v tomto případě neuspěla. „S trestním oznámením bylo naloženo obdobným způsobem jako v případě pana Veselého,“ dodal Bláha.
Národní strana uspěla pouze v případě člena vedení Výboru pro odškodnění romského holocaustu Markuse Papeho, jehož chování policie označila za přestupek. Pape na shromáždění vykřikoval protirasistická hesla a podle představitelů strany napadl její předsedkyni Petru Eldemannovou. Dopustil se tak ublížení na zdraví, násilí proti jednotlivci a skupině obyvatel, rvačky a několika dalších trestných činů. Nakonec proti němu zasáhli pořadatelé, kteří si za čin vysloužili kritiku. „Každý alespoň částečně inteligentní člověk pochopí, že výtržnictví se nemohla dopustit pořadatelská služba, která zastavila útočícího neonacistu Papeho a jakéhosi potrhlého Araba, kteří narušili nahlášené veřejné shromáždění a tyto bez použití násilí předala PČR,“ komentuje situaci na svých webových stránkách tiskový odbor NS.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál