Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zeman varuje před přílivem Romů do ČR

PRAHA – Předvolební boj je již v plném proudu a politickým stranám často nezbývá než oprášit osvědčené trumfy. ČSSD tak vsadila na svoji nejznámější postavu – důchodce z Vysočiny Miloše Zemana. Ten ČSSD přislíbil předvolební turné v autobuse Zemák. Ruku v ruce s jeho vstupem do předvolebního boje jde však také zájem o jeho druhou knihu Vzestup a pád české sociální demokracie. Krátce po vydání se stala předmětem kritiky. Bývalý premiér v ní varuje před přílivem Romů do Česka.

„Ostatně tvrdím, že české populaci by nijak neuškodilo, kdyby se počet obyvatel České republiky mírně snížil. Už dnes v některých oblastech zaznamenáváme přelidněnost a naším cílem přeci není dosáhnout situace Bangladéše nebo stát se romskou kolonií,“ komentuje Zeman ve své knize demografický vývoj.
Podle mnohých politologů tato formulace nebyla příliš šťastná: „Tento pojem není politicky korektní, protože implikuje, že romská kolonie je něco špatného,“ uvedl Miroslav Mareš. „Zeman tím říká, že s romstvím je spojeno něco špatného.“ Takováto vyjádření jsou u Zemana překvapující o to víc, že na vrcholu své politické kariéry často vystupoval jako zarytý odpůrce rasismu a diskriminace.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál